Online Dating: Shmangia jesh Catfished

Kur yll i futbollit Notre Dame-it Manti Te'o takuar të dashurën e tij në Twitter ai kurrë nuk dyshohet madje se çfarë po vjen e ardhshëm. Dashurën e tij vdiq gjatë mes të sezonit të tij të futbollit, ose të paktën ai i është thënë kjo. Në fakt, ai kishte qenë catfished nga një të njohuri, duke lënë Te'o zemërthyer dhe i zënë ngushtë. Për ata pavetëdijshëm për çfarë "catfishing" është, kjo është kur një internet personi pretendon se ata janë dikush ata nuk janë për të ose të rrëmbyer para apo gjëra të tjera nga viktimat që nuk dyshon. Në 2011, FBI vlerësuar se rreth $50.4 milion ishte humbur në mashtrimet catfishing theksuar peshën e kësaj skeme.

Si të mbroni veten nga mashtrimet catfishing

Catfishing është më e lehtë për të identifikuar nga thjesht duke kërkuar për gjëra që nuk duket që të shkojë deri. Shumë herë, një mace peshkatar do të tregojnë histori se thjesht nuk përputhen. Një tjetër rrugë e madhe për të vend një profil të rreme është që të pyesni miqtë nëse ata me të vërtetë e di personi (kur macja dyshuar peshkatar është gjithashtu miq me miqtë tuaj në internet). Nëse askush nuk e dini se e ka takuar ndonjëherë personin është e mundshme që ata janë jo që ata thonë se janë. Është gjithmonë një ide e mirë në qoftë se ju ndjeni sikur ju jeni duke u mace peshkuar për të mbështetur të kontrolloni historinë e një personi dhe vetëm të shohim nëse ju mund të gjeni çdo informacion mbi to.

Mësoni më shumë për catfishing dhe dëmtimi që mund të shkaktojë në këtë grafik arsimor nga instantcheckmate.com.

 

Shmangia jesh Catfished infographic


Mbrapsht në krye ↑

© Copyright 2017 Data My Pet. Made me nga 8përshpejtojnë Studio

Lexo më shumë:
Çfarë Ju Really duhet të dini: Kalorësi është mbreti

Ajo është nxitur nga kultura bashkëkohore të jetë një grua e fortë që e di se si të kujdeset për veten e saj dhe shkon ...

Afër