4 Совети за првиот состанок

последен пат ажурирани: декември. 27 2017 | 3 мин прочита

Прво датуми имаат потенцијал да го промени нашиот живот. Сфаќам дека ако сте во моментов се подготвува за еден, Јас веројатно само го направи вашиот стомак флип, и за тоа јас се извинувам! Најдобар начин да се влезе во првиот состанок е да се опуштите, па да заборавите на целиот живот-менување аспект. Наместо тоа,, ајде да се фокусираат на разговор.

Толку пати, мислиме на првата датуми како и интервјуа за работа, што секако поставува свечена расположение не е сосема погодна за забава, и најчеста реакција на интервјуто за работа е нервозата, право? Кога сме нервозни, понекогаш забораваме најкритичните разговорно алатка како ни стојат на располагање: слушање.

Ова може да звучи едноставно, но тоа е неверојатно ретка во денешниот свет. Ние се фокусира толку многу на подготовка на нашите духовити забелешки или совршено испорака дека ние занемарување целосно да се вклучите во на друго лице. Слушнав многу голема една облоги, и јас сакам смешно момци, но она што за човек кој всушност го слуша она што го велат? Па, тој е чувар. Ако тој е смешно, исто така,, тогаш сте сериозно хит на џекпот.

Мажите сакаат жена која слуша, премногу! Јас не зборувам за само слушање на зборовите, вели тој, иако тоа е од клучно значење прв чекор. Всушност слушаат неговите зборови, неговиот тон, неговото тело јазик, и неговите дела. Жените имаат тенденција да се обрне внимание на овие работи многу добро, но на првата датуми, ние честопати се толку фокусирани на себе (нашите фустан, нашата коса, храна во нашите заби, Кои земји, и кармин reapplications) дека ние се забораваме зошто сме навистина таму.

Слушање на вашиот датум е практично гарантира да им помогне на протокот на разговор. Bad вештини за слушање, Тип А личности? Еве формула:

1. Прашање: Ако вашиот датум за разговорите за работа давачки или лични интереси, кои вие не разбере, или наредби нешто надвор од менито што никогаш не сте слушнале, не се чувствуваат смешни прашања прашува. Прашај. Луѓето сакаат да се објасни она што тие знаат многу за, а вие сте само се претвори вашиот датум во експерт, без разлика дали тоа е на автомобилите или суши. Кој не сака да се чувствува како експерт? Ние настојуваме да се зборува многу повеќе за нашите страсти, па ти си да се запознаеш со тоа лице во смислен начин.

2. Пауза: Дозволувајќи им на вашиот датум на време да ги заврши неговите или нејзините мисли е прилично стандарден - и може да се покаже тешко кога сте возбудени или нервен - но тоа презема еден чекор подалеку навистина може да обезбеди информации. Еден одличен начин да се направи ова е со земање на голтка вода како лице е при крај, една мисла. Тој им дава на луѓето тишина да се пополни, и многу пати може да се запознаат повеќе за нив од овие подмножества.

3. Соживуваат: Можеби таа само што беше завршен нејзиниот степен, или можеби тој е за промоција. Мислете на тоа како ќе се чувствуваат во таа позиција. Вие, најверојатно, ќе сакаат да зборуваат за вашите омилени класи, она што сакате да се направи во областа, или проектите сте работеле за да се искачи на скалата. Сега имате големи прашања. Ова е повод каде што себично размислување може да се покаже многу корисен за учење за некој друг.

4. Повторете: Ако сте толку загрижени и нервозни дека имате брокула заглавен во забите и едноставно не се во можност да се фокусираат на деталите од својата работа, додека чувство слепо за компактната во вашата чанта, во најмала рака се обиде да ги собереш на клучни зборови. Рекол тој внес на податоци? Сега можете да поставувате прашања за тоа што вид на податоци, Ако ова е нешто што тој сака, или ако тој го користи масовни количини на кофеин за да ја преживеат. но, искрено, заборави на компактен, кога можете да, и само да го прашам!

Се разбира,, поставување на прашања за домашни миленичиња вашиот датум е(а) се препорачува. Не е љубител на животни? Проверете, ве молиме. Ова го велам во (и вид на сериозно.)

Уживајте во вашиот прв датум, релаксира, и забавувај се! Само не заборавајте да се слуша. Твојот живот, всушност, може промени, но еј, без притисок.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2018 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио