Совети

од страна на

5 Митови за датираат дека сите мислат дека се вистинити

последен пат ажурирани: декември. 27 2017 | 3 мин прочита

Од ситкоми на романтични комедии приказни од пријателите, сите знаеме некои од универзално признаен вистини за датирање. Меѓутоа, според науката повеќето од овие “вистини” се во ред. Значи, вие всушност знаат помалку за романса отколку што мислев, дека ти не, до сега.

Мит #1: Гејмерите се сосема осамен девици.
Преку Холивуд, сите знаеме “nerdy гејмер никогаш не допрев глупак” стереотип. Повеќе така, кога ќе го слушнете зборот гејмер, Ние тежнееме да размислуваме на многу тенки или дебели човек чија романса состои од Xbox разговори кои се случуваат во подрумот на родителите. Според науката, овие nerdy гејмерите се со поголема веројатност да се излезе на датуми од не-гејмерите. Повеќе, со порастот на игри на пазарот во прилог на зголемување на мултиплеер игри, игри е, всушност, стана популарна мраз прекинувач. Исто така,, ајде да не заборавиме за онлајн игри, каде што луѓето се сретнале и ја засакал.

Мит #2: Онлајн датира е не само последна опција, но тоа само привлекува губитници.
За жал, поради очајната маркетинг напори во прилог на невистинити профили, онлајн датира има добивано и лош рап години. Типично, во нашите умови, тоа е прибегнаа како последен очајнички обид за наоѓање на вашата сродна душа; Меѓутоа, овие гледишта се погрешни. Имало неодамнешните студии кои покажале дека еден од пет датира сајт корисници го најдат своето сродна душа онлајн. Исто така,, 94% на луѓето кои се создаде однос интернет ќе излезе на втор состанок, кој е начинот на кој повеќе од процентот на лица кои ги исполнуваат присутен. Зошто е ова? Бидејќи онлајн датира е преку компјутер, луѓето имаат тенденција да бидат искрени и однапред како што се “да разговараат со компјутер”. Размисли за тоа, ќе се прелее вашата храброст да некој што само што ги запознале во еден бар? Уште една голема причина за онлајн денес е дека тоа е самоодржлива и стануваат се повеќе популарни. Шансите дека ќе се сретне некој кој има вашата исти интереси е многу висок.

Мит #3: Во односите, жените се емотивни и мажите се логични.
Сите сме виделе безброј филмови и емисии кои се одговорни за жени пука во солзи за еден дечко или разгледуваа врската додека човекот се чини несвесни и учтив при тоа да се освојувањето на срцето на жената. Науката вели дека мажите се повеќе емотивно погодени од односот драмски отколку жените, тие само не ми го покаже. Жените обично имаат тенденција да имаат блиски односи со семејството и пријателите, овозможувајќи за многу емотивна поддршка, особено кога станува збор за човек проблеми. Момци имаат тенденција да се само се довери своите партнери прави борбата особено тешки за нив.

Мит #4: Феминизмот ги убива романса.
Со стереотипот дека феминистките се независни жени кои не треба врска или човек за да ги исполни се нанижани во текот на многу генерации, тоа е всушност и не е во ред. Жените кои се феминистки се разгледа се почесто во хетеросексуален однос. Мажите кои се во брак со феминистичка објавија дека нивниот сексуален живот е поголемо задоволство отколку оние кои не се. Така, додека феминистките обично се гледа како фланелен, mannish жените што е, всушност, не е случај.

Мит #5: Паровите кои живеат заедно пред бракот се подобро подготвени.
Општество се пресели подалеку од фактот дека во брак неколку добивање на место заедно живее во грев. Но, во денешно време речиси го прави смисла. Се чини логично да се движи во со вашиот значајни други пред донесувањето на законската обврска дека би можел да заврши со развод. На овој начин, можете да дознаете ако г-дин. Право е навистина г-дин. Право. Според науката, парови, кои живееле заедно пред брак или ангажман имаат повисока стапка на разводи и пониски брачна задоволство. Двојките кои играат куќа пред ангажман се посебно осудени на пропаст ако тие го прават тоа за да ги тестира своите односи. Ако се чувствувате како тестирање на вашиот партнер, тогаш шансите се не сте со вистинскиот. Друг фактор што може да дојде во игра е поим за решавање на. Двојките, во денешно време, третираат живеат заедно како уште еден чекор во процесот на датирање. Откако ќе почнат да живеат заедно, тие сметаат дека е речиси невозможно да се пробие како финансиски и емотивно, тие имаат решено.

И таму ќе ја имаат, Сега дека знаете повеќе за романса.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2018 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио