Совети односи Порака

од страна на

5 Чекори за надминување односи комуникациските бариери

последен пат ажурирани: септември. 19 2020 | 2 мин прочита

Двојките неизбежно се соочуваат со комуникација икање на патот, без разлика дали се нови или датира слави децении заедно. Овие се погрешни чекори тешко да се движи и бара свесни напори од двата партнери. Сеќавајќи се на следните совети ќе се покажат како корисни во овие евентуални несогласувања:

1. Избегнувајте тивок третман: Жените и мажите и се виновни за оваа тактика, и тоа е неверојатно опасни и деструктивни. Исклучувам е во суштина исклучувам вашиот партнер надвор, и тоа не е од корист за решавање на реалните проблеми во рака. Толку тешко како што може да се чини, го користите вашиот зборови за да покаже вашите чувства, и не се плашете да ги добијат специфични. Не заборавајте, правото лице се случува да работат со вас за односот проблеми, Не користите вашиот чувства како муниција против вас.

2. Не прават претпоставки: Слично на тивок третман, претпоставки се уште еден пример на напуштање на мислењето на вашиот партнер надвор, и тоа едноставно не е фер кон една личност. Може да се претпостави дека неговиот краток одговор значи дека тој е изгубен интерес, но тој само може да имаат многу случува на работа. Ако не се праша и се потпираат, наместо на вашата имагинација, не се здобијат со вистината, и ти сосема веројатно си постави за поголем аргумент на крајот.

3. Комплимент добро однесување: Ако се чувствувате како вашиот партнер не ви ја покажува колку љубов како порано, обидете се да ја носат до во комплементарни пат низ предлог. "Јас навистина сакам твојот прегратки,"И, "Јас го изгубиле Вашиот раните утрински часови текстуални пораки,"Се и незаканувачки примери на поттикнување на активности што го посакуваш. На овој начин, ќе ја добиете вашата точка низ со било кој обвинителен јазик.

4. Поседувате вашите чувства: Мажите и жените се и емоционално, но тие имаат тенденција да се покаже тие емоции на сосема различни начини. Една жена може да плаче, и човек може да чад. Двете важат емоционални реакции, и двете припаѓаат на лицето што ги чувствува. Наместо да кажувам вашиот партнер, "Ти направи да се чувствувате глупаво,", Која е обвинителен изјава, објасните вашите чувства во посесивни тон, и да обезбеди објаснување.

На пример, "Се чувствував глупаво кога ќе се направи глупава русокоса шега" е помалку од аргументирани, "Секогаш се направи да се чувствувам глупаво." Првата изјава, исто така, им дава на вашиот партнер шанса да се објасни и ви овозможува да го знаат вистинската причина за проблемот.

5. Останете позитивни: Ова е toughie, Знам! Тоа е толку лесно да се лути или да каже работи што не значи. Дали вашето најдобро да се остане позитивен и да работат кон решавање на прашањето на здрав начин. Секако, се одвиваат работите да се кренат понекогаш. Тоа е нормален дел од двајца луѓе кои ги делат нивните животи заедно. Само не заборавајте да остане свесен за причините сте заедно на прво место, и го стави во фокусот на одржување на таа врска.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2020 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио