6 Прашања Двојките треба да размислат пред добивање на домашни миленици

последен пат ажурирани: Јануари. 12 2021 | 3 мин прочита

Слика тоа: Вие го нашол дека некој посебен, и вашата врска е фантастично. Но, она што го правиш кога вашиот значајни други укажува земајќи скок и да посветеност кон едни со други…со добивање на домашни миленици? Пред да се додаде дека нови куче или мачка на вашиот живот, сметаат дека чувањето на следниве прашања во умот.

"Дали ние двајцата сакаат милениче?"

Имајќи животно во вашиот живот може да биде вреднувано и потврдувачки на животот искуство. Таа, исто така може да бидат скапи и одземаат многу време, со ASPCA проценување на средни куче може да чини во просек од $1,580 годишно за храна, ветеринар трошоци, и други грижа, додека мачка може да чини во просек од $1,035 годишно. Одлуката да се милениче треба да биде взаемно, и треба да биде долго пред навистина да сте додадете куче, мачка, или други животни во вашиот живот. Имајте на ум дека вашиот значајни други може да се колебаат да имаат милениче; Ако тоа е случај,, тогаш почитува нивното мислење и сметаат дека го одложуваат за доведување почеток на нова животните. Ако било кој од вас веќе има домашно милениче, тогаш треба да се разгледа на потребите на вашата животното при донесување одлука.

"Каков вид на домашно милениче е во право за нас?"

Ако сте сликање саботата наутро џогира во парк со Лабрадор, но вашиот значајни други се размислува за порибување на голем резервоар со риба, тогаш треба да се зборува за тоа каков тип на животните и двајцата сакаат. Земе во предвид било какви алергии вие или вашиот значајни други имаат, големината на вашата актуелна простор за живеење, вашата работа распоред, и финансиите при одлучувањето за милениче. Искористете ја оваа можност да дискутираат за големината на домашно милениче сакате, премногу. А поголем куче може да се претстави со повеќе предизвици и трошоци отколку една мала скутот куче.

"Колку миленици сакаме, во секој случај?"

Додека вие и вашиот значајни други може да се согласија за видот на животните што сакате, исто така ќе треба да се договорат за тоа колку сакате домашни миленици. Со секоја дополнителна миленичиња, Ваша одговорност и трошоци поврзани со грижата за животните, исто така, ќе се зголеми. Имајте на ум сите правила и прописи, кои можат да се применуваат во однос на тоа колку животните ќе може да има, особено ако сте во изнајмување.

"Каде ќе живеат на домашни миленици?"

На некои парови, живеат заедно, не е опција за многу причини. Ако вие и вашиот значајни други не живеат заедно, тогаш ќе треба да се одлучи каде ќе живеат Fido или Меки. На пример, ќе можете да одлучи да го задржи вашето домашно милениче во домот на вашиот партнер во текот на неделата, додека имате домашно милениче за време на викендот? При одлучувањето за аранжман, фактор во вашата работа распоредот и сегашната куќа или стан.

"Кој е одговорен за домашни миленичиња нега?"

Ако вие и вашиот значајни други рутински подели трошоци, потоа да одлучат кој е одговорен за домашни миленичиња нега може да биде премногу. Меѓутоа, ако не секогаш еднакво поделени трошоци, или ако некој од вас прави многу повеќе од другите, одлучат кој треба да се плати за ветеринарна сметки и храна за домашни миленици е дискусија би требало да имате со вашиот значајни други, пред да ги донесат дома нова мачка или куче.

"Каде ќе најдеме миленичиња?"

Вие и вашиот партнер може да се согласија за добивање на еден одреден тип на миленичиња. Но, каде ќе го најдете вашиот нов куче, мачка, или хрчак? Можеби некој од вас има силни чувства во врска со домашните миленици се купи од продавница или одгледувачот. Ако тоа е случај,, и двајцата треба да бидат на табла и се согласувам во врска со местото каде што можете да ги најдете на животните.
Имајќи отворена дискусија со вашиот значајни други во однос на видот и колку животните е важен чекор во вашата врска. Не заборавајте да се биде чесен и да го ценат меѓусебно мислења.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2021 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио