6 Причини Зошто Добро здравје е добро за односите

последен пат ажурирани: септември. 19 2020 | 2 мин прочита

Ралф Валдо Емерсон еднаш изјави, "Здравјето е најголемо богатство."

Како точно.

Но, за жал,, премногу од нас се работи со "дефицит".

Виновна е таа на компјутери и повеќе седентарен начин на живот; разглезване во брза храна ресторани поради бурните распоредот; или едноставно недостаток на свест за здрава практики.

Размислете за следново статистика:

Според CNN.COM, дебелината кај возрасните во САД двојно се зголеми помеѓу 1990 и 2010.

Годишни трошоци медицинска нега на дебелината надмине $140 милијарди.

Центарот за контрола на болести и превенција известува дека пушењето предизвикува повеќе од 480,000 смртни случаи секоја година во U.S.

Пушењето е водечка причина за прерана смрт.

Се со прекумерна тежина и дебелина може да биде фактор на ризик за развој на одредени заболувања и болести, како што се: срцева болест, Тип 2 дијабетес, некои видови на рак и висок крвен притисок.

Но,, таму е добра вест. Иако ние не секогаш можат да го контролираат наследни фактори, Судбината, или афинитет за чоколадо, постојат некои активни мерки може да се преземат за да се обезбеди за подобро здравје.

Еве зошто ние треба да...

1. Доброто здравје ни овозможува да се доживее на добри односи. Колку подобро се чувствуваме, подобро нашите расположенија, (обично), што нè тера повеќе пријатно да се биде наоколу и да комуницирате со. Дали некогаш сте биле околу еден човек кој постојано се жали на болки? Или кој се прилепува на вас, бидејќи тие секогаш се нервозни? Тоа дефинитивно може да се стави амортизерите на забава фактор.

2. Доброто здравје придонесува за подобра издржливост, сила, и виталност. Тоа ни овозможува да се вклучат во физички активности без ограничувања и ограничувања.

3. Доброто здравје ни овозможува да бидеме независни, и не бара други (или надворешни фактори) за да се обезбеди за нашите секојдневна нега; тоа покажува важно за оние кои се грижиме.

4. Доброто здравје овозможува поголема долговечност и подобар квалитет на живот.

5. Доброто здравје заштедува пари. Дека е во право. Тоа може да се спречи скапи лекови, на сметка на посети постојан лекар, и високи премии за осигурување.

6. Доброто здравје подобрува изгледот. Размислете за девојка со блескав кожата, обетка со шест пакет, и оние со елегантен личности кои ќе им дозволи да изгледа страшно во која било облека што ја носат. "Кога ќе изгледа добро, да се чувствувате добро. "

Со ова на ум, еве неколку едноставни, брзи совети, за долготраен ефект и оптимално здравје.

Земете мали чекори. Како и многу други работи во животот, постепен пристап е најдобар. Започнете со конзумирање на повеќе овошје и зеленчук секој ден и да се јаде во умерени количини.

Ако сте пушач, престанам.

Не ви се допаѓа вежба? Сметаат дека алтернативи. На пример, Сакам да танцува. Дали знаевте дека танцување е исто така еден забавен начин да согорува калории и останете во форма? Земете предвид да направите Zumba класа во вашата област. Или можеби боречка или пливање ќе биде повеќе на Вашите потреби. Нешто не е подобро од ништо.

Пијте повеќе вода. Тоа е добро за кожата и flushes надвор нечистотиите.

Земете соодветен одмор. Експертите препорачуваат околу осум часа секоја ноќ.

Поседувате миленичиња. Здравје студии покажуваат дека има еден обезбедува различни здравствени придобивки и дава чувство на дружба.

Најголем подарок што можете да им даде на себе си и вашиот партнер е добра здравствена состојба– ментална, емоционална и физичка.

Забелешка: Оваа информација не е наменета за замена за медицински совет од вашиот лекар. Консултирајте се со вашиот лекар, каде што е применливо.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2020 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио