Дали сте подготвени да се посветат на домашни миленици?

последен пат ажурирани: декември. 08 2019 | 2 мин прочита

Нешто што забележав додека во универзитетот бил износот на луѓе знаев купување и / или усвојување на домашни миленици. Имав пријатели и познаници кои го стекнувале сите различни видови на домашни миленици во текот на нивните години на пост-средно образование-мачки, кучиња, птици, риба, зајаци, ежеви, па дури и тенџере стомак свињи.

Тоа може да изгледа доста примамливо да се кандидира надвор и да добијат домашно милениче, но мислиш на определбата дека доаѓа заедно со домашно милениче? Да, вашето домашно милениче со љубов ти безусловно и да бидат таму за вас во текот на сите високо и падови во животот, но тие не го бара сосема малку на заштита. Еве неколку совети како да ви помогне да одлучите дали сте подготвени:

Миленици се финансиска обврска

Некои домашни миленици може да биде ниска цена и некои домашни миленици може да започне во ниска цена, но сигурно да ве чини мало богатство. Со текот на годините, моето куче беше прилично лесен за одржување. Тој е мало куче, па неговата внесувањето храна била мала и тој ретко мораше да ја посетите на ветеринар. Меѓутоа, тој е речиси 15 и сега се постари и болни. Неговиот лекови чини една рака и една нога секој месец. Како луѓето, животни се разболат без оглед на возраста или начин на живот. Можете ли да си дозволи да плаќа пари, како и време за вашето домашно милениче? Ова е нешто што треба да се смета.

Миленици се на време посветеност

Додека некои домашни миленици се вели дека е "ниска одржување", тие се уште треба малку време посветени на нив, на дневна основа. Хранење, чешлање и вежбање се само неколку работи кои треба да се разгледа кога станува збор за секојдневна нега на домашни миленици. Ако сте постојано патуваат или да поминува повеќе време во училиште или на работа, тогаш дома, тоа би можело да биде добра идеја да се одржи надвор добивање на домашни миленици засега. Тоа може да стане товар за другите ако сте постојано барајќи од нив да го галат седат вашите животни додека сте далеку. Можеби кога животот станува се повеќе се населиле ќе биде премиер време да се добие миленичиња.

Миленици се долгорочна посветеност

Додека домашно милениче може да се вклопи во вашиот животен стил во моментов, ќе им следната година? Во 5 години? Во 10 години? Јас разбирам желбата да се добие миленичиња, но прифаќа дека животните се долгорочна посветеност е потребно. Голем број на луѓе што ги знам кои имале домашни миленици мораше да се откаже подоцна по патот, бидејќи тие повеќе не може да се грижи за нив. Тие имале таа миленичиња додека во училиште, но откако тие дипломирал и се пресели во нов град или стан не беа во можност да ги преземе своите миленици со нив. Тоа е одлука никој не сака да се направи, мора да се дел со нивната сакана миленичиња, или привремено или трајно. Слично на време посветеност, можеби треба да почека до вашиот живот е малку помалку бурните.

Значи пред да одите и да донесе домашни миленици, направите вашето истражување и да размислуваат за вашите планови за во иднина. Погледни се во вид на домашно милениче сакате, она што е потребно за да правилно да се грижи за нив и ако тие барања се вклопи во вашиот тековниот начин на живот. Нема ништо лошо со одложување добивање на домашни миленичиња додека вашиот подготвени, Значи не брзаат одлука.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2019 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио