Прво Датум Бонтон за датуми

од страна на

Запознавање бонтон

последен пат ажурирани: октомври. 21 2020 | 4 мин прочита

Еден од моите пријатели од машки пол ми кажа дека тој некогаш датиран девојка која се појавил пијан на првиот состанок, и продолжи да повраќаат сите над него! Иако за среќа јас никогаш не го искусиле и убеден сум дека сите сме имале датуми кои се едноставно ужасни, каде што лицето не нешто сосема несоодветна и вие само посака на теренот ќе се отвори и ги проголта ви целина. И јас сум прилично сигурен дека сите сме имале нашите фер удел биде откажана во последен момент, па можеби и се заложи. Плус, ние сме сите слушнале хорор приказни за прв датуми ќе е во ред. Значи она што не е во ред со овие сценарија и како таа може да се избегне. Сето тоа се сведува на две мали зборови "датира бонтон '.

Што е датира бонтон? Па, јас мислам на тоа како збир на неискажан правила кои што им овозможуваат на датира искуство да оди глатко и да биде повеќе пријатно и за луѓето кои се вклучени. Се разбира, ние никогаш не може да го контролираат она што на друг човек не, па ние само може да избере да биде одговорен за нашите сопствени однесување, и јас верувам дека ако се решите да се третираат на другата личност, чест и датира бонтон тогаш ќе имаме многу повеќе пријатни и податлив искуство на датира нас. Плус има кодекс на однесување за себе може да помогне да се задржи ни безбедно.

Запознавање бонтон може да вклучуваат работи како кога да се јавите, колку често ви се испраќаат пораки, дали одговарате на секоја порака и телефонски повик, клиенти и задоцнувањата за датуми, она што го носат, она што се дискутира за вашиот датум, кога треба да се физички, но што е најважно тоа како се однесуваме кон вас на другата личност и како може да се очекува да се третираат. Како што гледате таа ги опфаќа доста широк спектар на аспекти и така тоа може да стане малку огромно и збунувачки. Плус, ќе најдете дека луѓето имаат сите видови на различни идеи за тоа што е и не е прифатливо однесување кога станува збор за датирање, и толку најдоброто нешто да направите е да се создаде своја сопствена збир на насоки кои работат за вас, а потоа се држи до нив. Откако ќе всушност се таму и дружете се со друго лице што може во одреден момент Сподели ги твоите упатства со нив, ако така одберете, и да дискутираат за тоа да бидете сигурни дека и двајцата сте среќни и во согласност со тоа како да дружете еден на друг прилично. Ова вклучува вкупно чесност и одредено ниво на зрелост од двете лица. Верувам дека ако луѓето го стори тоа многу почесто скршеното срце би се спречиле.

Прво и основно, иако, набљудување датира бонтон е за вас. Кога ќе се однесуваат на начинот на кој ние се чувствуваат добро за да почнеме да се одобри за себе и нашата самопочит и самодоверба расте.

На пример, можеби ќе одлучат дека тоа е учтиво да ги споделите со една личност сте датум само еднаш да знам ако не се случува да ги види повторно, или ако може да одлучи дека тоа не е потребно. Ако сте жена, може да одбереш дека нема да имате секс на првиот состанок бидејќи тоа ви одговара подобро да се почека додека не знаете на лицето подобро. Или може да имаат многу силни чувства за да не се чуваат на чекање за датумите или за пораки да се врати. Овие сите ќе падне под 'датира бонтон'.

Еве некои прилично стандардни упатства дека повеќето луѓе би ја одбрале да се следи како дел датира бонтон:

  • Бидете на време за датуми
  • Не седи со некого во последен момент
  • Не се навистина пијан на првиот состанок
  • Не поминуваат цела ноќ се зборува за вашиот екс (проѕевање)
  • Носете нешто соодветно за датумот ви се случува на
  • Не автоматски очекуваат секс на првиот состанок

Всушност, многу од луѓето едноставно се јавите на над добрите манири. Сепак некои од другите малку сложността на датирање бонтон може да биде повеќе од сива зона. Така да време навистина да се размислува за секоја област на датирање и да одлучи вашите правила и упатства за секоја. Може да се направи упатство дека не ви датум мажи кои ви застане во последен момент, или дека не датум жените кои се многу доцна. Вие може да одлучи да не носат мини здолништа на датум ако сте жена, бидејќи сакате да се даде повеќе елегантен впечаток. Овие упатства ќе биде како уникатна и како сте и важна работа е да се добијат јасни на она што е удобно за вас и за она што не е прифатливо за тебе како поединец.

Па, како да се справи со неа, кога некој прави нешто што не ми се допаѓа? Што правиш кога некој крши една од вашите правила? Како што споменавме порано, ние не може да се контролира како некој друг се однесува ниту пак ние би сакале да. Поради тоа е до вас она што се подготвени да прифатат и каде ќе се нацрта на линија. На пример, ако еден од вашите упатства е дека не сакате да се чуваат на чекање за датум, и имаш еден човек кој е доцна, вашата прва точка на повик е да ги споделите со нив знаат како се чувствувате во врска со овој. Можете да го направите тоа во не обвинуваме, директен начин со едноставно споделување како се чувствувате и дека тоа не е нешто што сакате во датира однос. Сепак, она што за ако тие постојано се премине вашата линија? Па што ќе треба да одлучат како фирма која линија е за вас. Ако тоа навистина ќе го вознемирува и не може да се толерира однесувањето тогаш таа личност едноставно нема да биде погодна за вас. Откако ќе го сподели тоа како се чувствувате, ако тие се уште го прават, или ќе треба да нека одат среќно и надградба на вашиот упатство за себе, или ќе треба да ги пуснеш. Ова е како ќе се развие доверба во себе си и вашата граници.

Забележете дека за главниот дел, во текот на овој текст се наведени "упатства", наместо "правила". Тоа е затоа што мислам дека тоа е важно за вас да имаат некои флексибилност со себе во однос на експериментирање и гледајќи го она што се чувствува добро за вас и за она што дефинитивно не е прифатливо. Како што расте и се менува како личност така би можеле вашите идеи за датирање. Секогаш да биде флексибилен, Сепак, откако сте работеле она што е во право за вас во било кое дадено време јас предлагам да се држат до вашата граници со датирање бонтон. Кога ќе се скрши нашите сопствени насоки, секогаш се враќа кај нас залак.

Среќен датира!


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2020 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио