Г-точка Митови и факти

последен пат ажурирани: Мај. 23 2020 | 2 мин прочита

Борејќи се за да се лоцираат на Г-точката? Крајно време е да престанете да си поигруваше со илузијата и се концентрира на се има здрав сексуален живот со вашиот партнер.

Постојат милиони жени за кои потрагата по мистериозната Г-точка оргазам никогаш не е завршена. Жените копнеат за овој вид на оргазам и покрај доживува совршен клиторичен оргазам.

Точно е дека вагиналниот оргазам обично се поинтензивни оргазми се постигне преку клиторичен стимулација; Меѓутоа, оргазам искусни од страна на поголемиот дел од жените се клиторичен во природата.

Иако има ништо лошо во тоа да се има оргазам само преку клиторичен стимулација, митови поврзани со резултатите од Г-место во комплексот на инфериорност и намалена сексуална самодоверба кај жените кои не успеваат да се постигне многу зборуваше за Г-точка оргазам. Беше најчудно нешто овде е дека научниците се уште не се сигурни во врска со постоењето на Г-точката.

Г-точка или Grafenberg самото место го добило името од германскиот лекар д-р. Ernst Grafenberg, кој прв зборуваше за овој еротски зона во вагината, во близина на уретрата патот назад во 1950-тите. Повеќе од 60 Поминаа години од предлог беше направен од страна на германскиот доктор, но се уште не постои јасен доказ за постоењето на Г-точката е, што ги принуди многумина да веруваат дека тоа е само мит.

А неодамнешна студија објавена во медицинското списание клиничка анатомија се чини дека конечно го разби митот околу Г-точката. Според студијата, идејата за поделба оргазми во Г-точката стимулирана, вагинален и клиторичен е апсолутно погрешно. Истражувачите во студијата вели дека само термин кој треба да се користат за сите видови на оргазам доживуваат жените “женскиот оргазам”.

Во текот на наведениот студија, сексолозите дојде да се знае дека “внатрешна клиторисот”, кои до денес се верува дека предизвика вагинален оргазам, е само мит. Клиторисот е надворешен орган и игра клучна улога во обезбедувањето на жените огромно задоволство преку оргазам; тоа е тоа.

Мора да сте слушнале луѓе велат дека мозокот е најголем луѓето полов орган треба. Оваа нова студија, исто така, укажува на нешто слично. Според студијата, женски оргазми се обично ментална.

Научниците откриле дека жените сексуално задоволство е скоро секогаш врз основа на вагинален оргазам. Ова е добро; но жените треба да се разбере дека како резултат на постоење на повеќе сложени тела, тие не можат да имаат оргазам толку лесно како и мажите. Покрај тоа, тие никогаш не треба да се чувствуваат инфериорни само затоа што тие не успеваат да се постигне оргазам само преку пенетрација.

Да, ќе се сретнат жени кои ќе се каже дека тие и понатаму доживува оргазми по нивното Г-точката добива удри неколку пати. Тие не би можеле да се лаже; Меѓутоа, експерти сметаат дека она што жените го доживуваат како стимулација на Г-точката е во основа на надворешна дразба тие се подложени несвесно.

Мора да се прашуваат зошто не се чувствуваат на ист. Сега, тоа е релевантни прашања; повеќето логично објаснување, најверојатно, ќе бидат различни тела реагираат различно на одреден стимул.

Може да има повеќе научно објаснување, Но, зошто да се направат нештата повеќе комплекс. Толку повеќе ќе мислам дека помал ќе биде ваше задоволство количник; така, само да се релаксираат и да уживаат во сексот.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2020 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио