Совети Зошто ти си уште Слободна - преболам

од страна на

Зошто ти си уште Слободна – Преболам

последен пат ажурирани: Јануари. 18 2020 | 6 мин прочита

Се што научив за решавање на конфликти, Што го научив од Кени Роџерс. Се сеќавам на една ноќ назад во 1977: Бев изгубен, притискање на шишето, предизвикувајќи проблеми дома. Се разбира,, Имав пет години, па може да се каже дека јас не знам подобро, но Кени не би ме пушти надвор од кука. Во тој момент, тој е познат најмногу за неговата 1974 хит, Лусил. Но, како што течеше пиво и часовникот одбројува, и јас разговаравме за тоа како сум се бори со мојата стара дама, Кени сето тоа беше изнесена за мене како обичен ова лето Тексас небото.

“Имаш да знаете кога да Hold'em, знаете кога да fold'em.”

Превод: Ако сте на губитничката крајот на аргументот, ќе е подобро да научат да се затвори, проклет да е и да се извини.

Девојка на рудникот беше навистина нагласувајќи за каков вид на облека да се носат на свадба на некој пријател. Тоа беше во недела попладне во август, така црно беше надвор, црвено е премногу претенциозен, и бело беше очигледно не-не. Таа заврши изборот на топла изглед лаванда свила број, која ни направи, и многу среќен . . . додека се шетавме и видовме дека таа е облечена како сите пратилки.

Тоа не е вистинскиот проблем. Вистинскиот проблем е тоа што се смеев. Најмногу поради тоа што беше смешно. Можеби дел од мене мислев дека би можеле да се шегуваат нашиот начин минатото овој ситни непријатности, особено затоа што ништо не можеше да стори во врска со тоа. Ух Ш. Не само што беше мојата девојка трауматизирани од гардероба сличност, но мојата jocular начин ми ископа дупка со големина на Големиот Кањон. По неколку минути се обидува да ја добие за да ја видите на посветлата страна на ситуацијата, Сфатив дека единственото нешто што можам да направам е да се извинам изобилно и се соживуваат со неа маките. Неколку дена и во целина многу солзи подоцна, ние составен. Сепак, ако имаше сетив совети Кени од се-Go, Јас можев да не спаси и во целина многу проблеми.

“Знаат кога да одиме подалеку, знаете кога да се кандидира.”

Превод: Ако не можат да се договорат да не се согласувам, ти си во за некои многу долги ноќи загледан во таванот или спиење на каучот.

Објаснување: Согласувајќи се да не се согласуваат е единствениот најважен дел на Прв преку него, бидејќи нема арбитер што се случува да се вклучат и да ви додели поени само затоа што ти си 65 проценти во право, а тој е 35 проценти во право. Дури и ако имало, дури и ако евидентираше до сите аргумент е дека некогаш сте се победи над вашата несреќниот, лошо информирани момче, што ќе ви можност да се направи со нив? Ништо. “Победнички” аргументи зема онолку време колку победа 3,000 Skee-топка билети — и има за еквивалентна вредност. Така, освен мал број на пајакот прстени и Superballs се важни за вас, тоа е обично најдобро е само да го остават на мира.


“Вие никогаш нема да смета на вашите пари кога сте sittin’ на маса / Нема да биде доволно за п’ кога dealin е направено.”

Превод: Честитки, ќе победи на борбата. Сега да биде милостив победник и никогаш не донесе до темата повторно.

Објаснување: Понекогаш работите се јасни. Тој започна борбата со еден дечко во кино. Тој доби пијан и направи будала од себе на вечера. Заборави дека сте имале планови за вечера и ти замина на чекање за два часа. Во вакви случаи,, тој нема оправдан изговор. Ова не значи дека тој нема да се обиде да се измисли еден, и тоа не значи дека не може да создадат заедно нешто што звучи полу-разумен. Но, она што неговите мотиви, неговите акции беа во право, и тој е Мора чекор и да се извини. И ти, класа чин дека сте, мора да го прифати неговото извинување и нека оди. Без алузии на минатото несогласувања. Не складирање на муниција за идните битки. И, секако, не пасивно агресивни коментари. Во право си, тој не е во ред, се движи!

Неколку знам имаат свои брачни расправии. Една вечер, еден ден по докачлив аргумент дека тие се согласиле беше скоро до, мажот се вратил дома со два букети цвеќе. И покрај “мир” дека тие го направија и флоралните гест, сопруга остана pissy и камено лице како да е штотуку кожа нејзината мачка. Не е добра. Откако ќе се направи се, што треба да се дозволи работите да одат, особено во пред други луѓе. Знам уште неколку во кои жената постојано остро ги прекори нејзиниот сопруг поради неговите избор за кариера (писател), иако се омажила знаејќи многу добро избраниот позив. Не само што нејзиниот негативен jibes сигурно влијаат врз неговата доверба, но го направи сите околу нив ужасно непријатно. Се разбира,, зборот “Жал” не ги излечи сите, ниту, пак, неколку букети цвеќе, но што се може да ви можност да се направи еднаш сè е кажано? Каква вредност има во hashing од истото прашање одново и одново?

Тоа е една работа за да бидат сите за споделување на чувства, и уште нешто секогаш да победи мртов коњ во некои грди, леплива лепак. Јас никогаш не би се споредуваат вашите скапоцени односи со коњ-базирани лепак, но Кени би, и бидејќи тој е среќно омажена од 1997, Мислам дека треба да го слушаат.

Линда
Нема такво нешто како здрава злоба. Јас носат здрави непријателски чувства спрема: (1) мојата банка; (2) Колумбија Куќа Музика клуб; (3) човек кој еднаш ми рече еден камион лаги, предизвикувајќи хаос што се години за да се разоткрие; (4) ветеринар кој не правилно да се грижи за мачка наш, а подоцна sniped дека тоа е затоа што тој е премногу зафатен за да ни даде сите релевантни информации; (5) еден од моите колеџ професори; (6) Правда Scalia; и (7) едно дете кој редовно plagiarizes моето пишување на интернет. Јас не им се допаѓаат сите овие луѓе и лица врз основа на нивното минато (и, во некои случаи, во тек) злодела, и јас не го негираат. Јас не ќе се добива преку него, Јас нема да памук било platitudes за минато, и ако видам некој од нив шетаат по улица, Јас ќе ги флеш валкан изглед како тебе не би поверувал. Не дека навистина може да се види Колумбија Куќа Музика клуб шетаат по улица, но ќе го добиете идеја. Научив одамна дека способноста да се живее мирно во вселената во која треба непријатели ќе те спаси години на мизерија.

Но, нетрпеливост кон луѓето си требал да го сакаш, или како, или да бидат поврзани со? Оние кои не се толку здрави. На големо нешто за да се лути на тоа професор на колеџ е дека никогаш не треба да го види повторно. Всушност, Јас не се чувствувам потребата да се постигне решение на моите чувства во секој од овие случаи, и јас не чувствуваат потреба да се простува. Зошто би се прости на ветеринар? Тој никогаш не се извини. По ѓаволите со него! Мојата мачка починал! Лош знаење!

Но, кога ќе се чувствувате како да сте биле оштетени од страна на некој што се грижи за, тоа е вид на како пеење “Ред, Ред, Ред вашиот брод,” во која секој знае како да се одржи во живот, и никој не знае доброто начин да се стави крај на тоа. И ако не се стави крај на тоа, ќе навивам има ист однос со вашиот дечко дека имам со мојата банкарска, и верувајте ми, да не сакате тоа да се случи.

Се разбира,, начинот на кој се стави настрана својата лутина зависи делумно од она што треба да се работи со. Ако имаат среќа, ќе ви биде искрен разговор во врска со тоа. Ќе работат надвор она што предизвика борбата, и вие ќе се чувствувате удобно дека проблемот е решен. Најголемата опасност е веројатно “победа” аргументот — што ќе дадат се од време на време, во смисла на извлекување на рамно-out, неквалификувани извинување — а потоа се чувствуваат потреба да се вратиш назад и “teasingly” да ја доведе до одново и одново, што не треба да прават. Освен ако не уживате се потсети на сè што некогаш сте згрешиле, замолчи и да го заборават.

Работите се природно потешко кога ќе шириме многу напор, и кога е над, сеуште не се чувствуваат како сте реши ништо. Сте биле понудени на сомнителни објаснување, или сеуште мислат дека е во ред и тој се уште мисли дека беа во право, а не износот на дискурсот е променет ум никого. Што да се прави?

Понекогаш најдобра работа е да си го постават: Што е најлошото нешто што ќе се случи ако се реши никогаш да се размислува за тоа повторно? Жени — особено жените кои никогаш не сме имале блиски, платонски пријатели од машки пол — диво потценувајте постоењето на “Ах, мојот Бог, ќе ви ебат го испуштите” во листата на машки жалби за жени. Ако јас да одберам една област во која мажите нас имаат неповолна положба, тоа ќе биде дека не размислува и зборува на живот надвор од она што се случува до сите кои се вклучени е суво надвор од лушпи. Јас еднаш влезе во прилично жестока e-mail размена со еден машки пријател, кој работел во мојата канцеларија, и таа отиде за цело утро, а потоа во врска со 11:00, тој ме испрати еден што рече, “Ние мора да бидеме пријатели и повторно од 11:30, затоа што се сеќавам, тоа е кога ние мора да ја напушти за ручек.” И ние бевме. Работа! Борба над. Поради тоа не е важно, и кога тоа навистина не е важно, можете само да ја прогласи за над. И тоа е. Можете дури и да викне “Работа!” ако сакате, но бидете сигурни дека човек не знае што ќе зборуваме за, или ќе добие смешно изгледа.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2020 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио