Како љубовта може да ве задржи надвор од мака?

последен пат ажурирани: септември. 23 2020 | 2 мин прочита

Искуството од паѓа во љубов е нешто што секој треба да има барем еднаш во неговиот / нејзиниот живот. Добрата работа е во тоа што постојат многу малку луѓе кои не се доволно привилегирани да имаат ова прекрасно искуство.

Иако патувањето на вљубеноста е емотивно негување, постојат многу други фактори кои имаат љубовен живот од исклучително значење. Љубовта навистина може да ве задржи надвор од мака; Прочитајте за да дознаете како.

Вие ќе возраст полека

Што може да биде поголем проблем отколку што изгледаат застарено? Љубовта може да ве спречи да паѓа плен на предвременото стареење. Дали знаете за окситоцин (романтичари се однесува на тоа како љубов хормон)? Водење љубов резултати во зголеми на нивото на окситоцин во човечкото тело. Окситоцин предизвикува производство на DHEA, хормон познат по својот анти-стареењето бенефиции.

Не гледаш како вашата кожа свети после секс? Не можете да забележите како енергична сметаш дека утрото по? Сите овие се поради анти-стареењето бенефиции на DHEA.

Љубовта ве учи да се биде сигурен

Нула или ниска самодоверба може да доведе само на една работа, проблематичниот живот. Тоа може да ве спречи од добивање на правото на работа; тоа може да ве спречи од правење чуени во момент на потреба, и на крајот да го присили да остане помала лице од она што го заслужуваме да бидеме.

Еден од најдобрите несакани ефекти на љубовта е поттик во доверба. Кога ќе ги споделите романтична врска со некој често тоа лице прави да се чувствувате како супермен / superwoman. Да, Вашиот партнер може да го критикувате за одредени прашања, но целокупната секогаш да остане најдобар за него / неа. Ова автоматски ќе instate самодоверба во тебе и ти повеќе уверени лице да; и кога ќе сме убедени половина од вашите проблеми се решени.

Љубовта може да ви ги задржи подалеку од дрогата

Не може да има подобра превентивна мерка или лек за злоупотреба на дрога од љубов. Луѓето во САД се длабоко вознемирени од растечката стапка на злоупотреба на супстанции; љубовта може да биде најдобро решение за овој проблем.

Навики како злоупотреба на супстанции и тешка за пиење се обично нуспроизводи од депресија. А среќен брак исполнет со љубов може да ги задржи депресија во заливот и на тој начин може да се намали на нечии шанси за подлегнување на дрога и алкохол значително.

Љубовта спречува СПБ

Кога љубиш некого, вие не само што очекувате од него / неа да се биде лојален на вас, но, исто така, имаат тенденција да се избегнат правите ништо лошо зад грбот на тоа лице. Да се ​​стави тоа повеќе отворено, луѓе во љубовта не БЕГААТ од стави екстра напор да остане лојален и тоа е првенствено затоа што тие не сакаат да му наштети на лицето, тие сакаат. Но,, Како тоа може да се поврзани со превенција СПБ?

Има прилично силна врска.

Луѓето во љубов се должи на нивната романтична средба со лојалност обично не се фенси имаат повеќе сексуални партнери и тоа за возврат го намалува нивните шанси за развој на полово преносливи болести. Да, тоа е толку едноставно како што.

Ова беа некои од проблемите љубовта може да ве заштити од. Ако сакате да знаете што повеќе љубов може да го направи, само падне во љубов.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2020 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио