Како сексот може да ви помогне да живеат подобар живот

последен пат ажурирани: декември. 04 2019 | 2 мин прочита

Ние сите знаеме колку е добар секс може да се чувствуваат, но дали знаете дека сексот е всушност здрава за вас?

Сексот помага да се задржи на вашиот имунолошки систем работи правилно. Луѓето кои имаат чести секс, всушност, имаат повисоко ниво на антитела кои го бранат своето тело против бактерии, вируси, и други натрапници. Се разбира,, тоа е исто така препорачуваме да останат активни, јадат здрава, и да добијат доволно спиење за да бидете сигурни дека вашиот имунолошки систем да остане среќен.

Сексот го зголемува либидото. Сексот не само што ќе го направи тоа подобро, но тоа ќе го подобри вашето либидо. За жените, секс го зголемува вагинален подмачкување, протокот на крв, и еластичност, сите сексот се чувствуваат подобро при создавање на повеќе интензивна желба.

Сексот го намалува крвниот притисок. Постои истражувања кои укажуваат дека постои поврзаност помеѓу сексот и го намалува крвниот притисок. Сексот исто така го намалува вашиот срцев удар ризик. Покрај тоа што е одличен начин да се задржи вашето срце стапка, секс, исто така, помага да се задржи на естроген и тестостерон во рамнотежа.

Сексот брои како вежба. И покрај тоа што нема да го замени вашиот типичен кардио тренингот, тоа е дефинитивно им помага. Типично, секс согорува околу пет калории во минута, во прилог на испреплетуваат вашиот отчукувањата на срцето и со користење на различни мускули.

Сексот може да се намали болката. Без разлика дали ќе се борат мигрена или болки, наместо грабање аспирин, се обиде да добие оргазам. За време на оргазам, хормон се ослободува што им помага да се подигне вашата болка толеранција. Дури и стимулација без оргазам може да помогне во намалување на болката.

Сексот може да ги намали шансите за мажи на рак на простата. Една неодамнешна студија направена од страна на списанието на Американското медицинско здружение вели дека мажите кои често ејакулирана (најмалку 21 пати месечно) се со помала веројатност да добијат рак на простата.

Сексот го подобрува спиењето. Луѓето имаат тенденција да заспие брзо после секс, особено е дека постои оргазам вклучени. По оргазмот, хормонот пролактин е пуштен на слобода која е погодна за чувството на поспаност и релаксација.

И на крај, секс помага да се намали стресот. Да се ​​биде блиску, физички и емотивно, на вашиот партнер може да се смири, катастрофа, и пониски анксиозност. Допирање и гушкање може да ја ослободи природен “чувствуваат добро хормон” додека сексуалната возбуда засилувачи вашиот задоволство и награда систем со ослободување на хемикалија во мозокот. Сексот и физичка и емоционална интимност, исто така, може да се зголеми самодоверба и среќа.

Како што можете да видите, секс не само што ќе доведе до среќен живот, но здрав еден премногу.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2019 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио