Совети Колку е важно е секс?

од страна на

Колку е важно е секс?

последен пат ажурирани: август. 02 2020 | 2 мин прочита

Марија и Рајан *(имиња беа сменети) беа неколку дека повеќето од нивните пријатели завидуваат. Тие двајца беа дипломирани со одлична работа. Нема деца уште. Но, голем condo со вода во голем метрополитенска област. Тие се финансиски удобно и во љубовта. Сите мислеа дека се како блиски како што може да дојде до “совршен пар”.

Што пријатели на двојката не знаела дека постои тајна дека Марија и Рајан го предизвикувајќи вознемиреност во однос на 4 години. Тие немале сексуални односи.

Приказната на Рајан…”Јас апсолутно сум во љубов со Марија. Но единствената причина зошто не сум се венча со неа се уште е затоа што јас не се чувствуваат страстни или похотлива за неа сексуално. Јас сум привлечени кон неа, но би можел да земе или остави има секс со неа. Јас само не мислам дека нејзините толку голем за договор иако. Јас”најверојатно ќе предложи наскоро.”

Приказната на Марија…”Имаме секс за 4 пати годишно. Јас никогаш не би го каже некој дека. Знам дека тоа не е нормално. Мислам Рајан е одлично во толку многу други начини – Јас не мислам дека тоа ќе влијае на нас со голема брзина. Но, понекогаш и јас се прашувам – е тоа ме? Или тоа е него?”

Верувале или не – Постојат многу парови исто како и Рајан и Марија кои не се има секс на редовна основа, или за задоволство на двете страни. И повеќето од нив се оправда дека не прави ништо околу тоа, бидејќи тие не мислам дека сексот треба да се дефинираат нивните односи. Повеќето луѓе не се подготвени да се стави крај на односи врз основа на лоши хемија или лоша комуникација. Дали ви се?

Ако оваа приказна звучи како вашиот живот — постојат некои работи што треба да се разгледа…

1. Можете да живее остатокот од твојот живот без редовни сексуалната интимност?

2. Колку е важно да е секс за вас? Колку е важно да е тоа секогаш била?

3. Дали чувствувате дека сексот е важен дел од брак или долга врска?

4. Дали сте го направиле сигурни дека не постои ништо физички или хормонално во ред со било кој од вас?

5. Дали било кој од вас искусни било кој вид на сексуалната траума?

6. Дали сте се смета зборува за секс терапевт или други професионални за вашиот сексуален живот?

Во моето мислење, секс е многу важна компонента на долг- долготрајна врска. Без него – постои празнина, дека луѓето ќе се пополни со други односи, храна, коцкање, алкохол или други полови дејствија (интернет порнографија или датира веб-сајтови), итн.

Повеќе – секс е многу забавно и темелно пријатно! Не пропуштаат на она што може да биде навистина наградува дел од вашата врска. Ако не можете да комуницираат за вашиот сексуален живот со вашиот партнер – тогаш имате дефект период општата комуникација. Тоа на крајот ќе стичам во други области од вашиот живот. Земете помошта што ви треба сега или ако не сте сеуште премногу силно инвестирале – можеби ќе сакате да ги спаси додека можеш.

Заклучок…Рајан и Марија конечно се ожени и имаше минимална секс на меден месец. Тоа не се вклопуваат во идејата на Марија на меден месец фантазија, па таа паника и Рајан даде ултиматум. Терапија или поништување. Тие му даде терапија, се обиде, но Рајан откриле дека немаше многу да се работи на. Тој едноставно не е доволно за страстен секс или секс со Марија. Тој не беше сигурен. За жал Рајан и Марија разделени и сега се разговара за можноста за развод.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2020 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио