На Bedlam Фарм списоци за потенцијалните сопствениците на кучиња

последен пат ажурирани: јули. 03 2020 | 7 мин прочита

* Земете кучето сакате.

Злоупотребата на животни воопшто, и кучиња особено, има многу на сопствениците на убедувањето дека само морална опција е да се спаси кучето од една фунта предводена, каде што се соочува евтаназија. Тоа може да биде прекрасно искуство за спасување куче (мојата спасени границата collie Орсон лежи под мојата маса), но, како куче сопственост се, тоа не е за секого. Таа, исто така може да биде прекрасно искуство да најдете голем куче од добра одгледувачот. Имам две од овие, како и: еден стада овци и ќе трае мојата фарма, и најновите, Clem, suffuses мојот дом и живот со слатки дружба. Се смешкам, скоро секој пат кога ќе се погледне во неа. Никој не може да диктира каков вид на куче што треба да се добие, сигурно не сум. Имаш да се грижи за неа, па се најде еден кој најверојатно ќе мора да сакам.

Но направите вашата домашна задача. Дури и со предвидливост, таа и понатаму останува нешто на crapshoot. Кучињата се купи во домашни миленичиња продавници најверојатно доаѓаат од кутре мелници високо-волумен размножување операции каде што оплодувањето помеѓу крвни сродници создава и ги промовира здравјето и темпераментот на проблеми. Според истражувањата цитирани од страна на уредник Џејмс Serpell и неговиот колега J. А. Jagoe во домашното куче, кучиња добиени од домашни миленичиња продавници се многу поголеми шанси да доживеат социјални стравови и доминацијата-тип на агресија од кучиња од одгледувачи или засолништа. Многу спасување и засолниште кучињата имаат проблеми во однесувањето, не по вина на свој. Тие биле малтретирани, трауматизирани, или постојано се ре-homed, до тој степен што, во согласност со Универзитетот во Пенсилванија Факултетот за ветеринарна медицина, тие се многу поголеми шанси да имаат проблеми како компулсивно џвакање, агресија, лаење, прејадување, и она што луѓето повик “сепарација вознемиреност,” од purebreds од квалитетот на одгледувачи.

Одговорни за спасување групи и засолниште работници не само што го потврди ова, но бидете сигурни дека ја прифатиле го разбирам, така што кучињата да не застане на нозе или, полошо, страдаат малтретирање или повреда на други. Но, јас сум се сретнал некои спасувачи, исполнети со страст и посветеност за да оние кои имаат потреба кучиња кои се премногу желни да се движат насилни или проблематични кучиња во главните текови на домови. Па дури и кучиња од совесни одгледувачи се обликувани од нивните мајки и сестри, така што некои од нив се оштетени, исплашени, и згрчен, додека други да научат да се чувствуваат безбедно и доверба. Многу несовесно или алчен одгледувачи масовно производство на кучиња за козметички или комерцијални причини, без оглед на здравјето или темперамент историја. Од куче универзумот е речиси целосно unmonitored и нерегулирано од совладан, недоволно локалните власти, луѓе кои сакаат кучиња се навистина на сопствените. Тоа е зошто тоа е добра идеја да се побара одгледувачи и спасување групи за референци, па можете да видите како нивните други кучиња имаат разработени.

Тоа е dicey да се направи куче избор морален или политички чин. Знам дека ако изберете спасување куче, тој или таа може да имаат потреба од трпение и вештина. Повеќето кучиња можат да бидат обучени или retrained, дури и во постара возраст, но ако не сте подготвени или способни да се направи во согласност време и посветеност на работата, различен вид на куче може да ви одговараат подобро. Прв чистокрвни куче кога постојат толку многу сиромашните кучиња во засолништа се уште, во мојот ум, совршено валидна опција, а понекогаш и подобра.

* Импулсивноста е вашиот најлош непријател кога станува збор за донесување на куче во вашиот дом.

Стрпете. Не се одлучи за куче бидејќи те видов еден ви се допадна на ТВ шоу или шетаат по улица. Или да изненади вашите деца, или твоите празни гнездење родители, или затоа што сте слушнале раса е паметен. Граничната Collies се паметни, но тие не го неискажливо глупави работи, како да се обидува да стадо ѓубре камиони. А паметни кучиња не мора да биде голем за домашни миленици, во секој случај. Не сум бил ниту се забавуваа ниту филозофски кога Орсон сфатиле како да го отворите фрижидер и да ги отстраните целата пилешко.

* Спуштете вашите очекувања.

На кученца frolicking на тревниците во куче храна реклами се убави, но шансите се дека ќе се стекнат вистинско куче. Реал кученца имаат несреќи за време на housebreaking обука, грешка теписи за тревници, џвака работи што се богатство. Реал кучиња се тркалаат во елени scat а потоа хоп врз каучот. Тие треба снимки и лекови; тие се разболат.

Реал кучиња никогаш не може да се добие многу шанса да се врзани заедно со вас преку паркот. Затоа што толку многу кучиња се толку лошо обучени, тие прават куче љубовници не се повеќе нелагодно. Полицајци во целата земја, пишува билети за луѓето кои одат на кучиња отвори патот за неограничена. Сопствениците на кучиња се тужени за своите миленици’ каснувања, дури и за заканувачки однесување. Осигурителните компании се повеќе се провери да се види која раса на куче што треба, и да го укине политиката, ако тие не го одобруваат. Некои групи животни права сметаат кучиња треба да се даде поголем правен статус, речиси еднаква со луѓето ". Некои не веруваат дека луѓето треба да им биде дозволено да “сопствени” куче на сите. Но Рационално Теорија на дресура нагласува одговорноста на сопственост.

* И овие одговорности може да изгледа незапирливата.

Кучињата треба да одат надвор, дури и кога тоа го фрлаат и замрзнување. Тие треба внимание, љубов, стимулација, и вежбање, дури и кога сте уморни, зафатен, или не е во расположение. Нивните потреби не се намали само кога сакате викенд надвор или ако остане доцна во канцеларијата.

Информирани куче љубовници се очекува овие проблеми и да стигнете на нив со хумор и трпение. Во замена, тие се многу љубов, забава, и дружење. Постојат конфликти и награди во секоја врска, човечко или кучешки. Верувам во преземање на долг поглед кога станува збор за кучиња. Вие треба да гледаат подалеку од моментот, особено кога сте на подот во три изутрина. dabbing на тепих со Природата Чудо, обидувајќи се да го отстраните миризбата. На долг поглед само доаѓа со разбирање на природата на овие животни, и прифаќаат дека дури и со голем напор тие не секогаш ќе решетката со нашата.

* Пазете изговор злоупотреба.

Пред една деценија,, кучиња се 'уште се “усвои,” не “спасена,” уште емотивно поимот. Повеќе сопствениците на кучиња отколку што може да смета сега воведат или да ги опишат нивните кучиња со фразата: “Таа веројатно беше злоупотребена.”Кога ќе се прашуваат како тие знаат, доказите се често посредни, во најдобар случај.

Бидете претпазливи ако желбата да се спаси кучето од злоупотреба е главната причина сакате еден. Постојат многу начини да се изрази хуманоста и емпатија, за луѓе или животни, Но, ова особено животните се движи во вашиот дом. Ако прочитаат вашите сопствени потреби или да погрешни претпоставки, и на вас ќе биде справувањето со последиците години.

Стивен Р. Линдзи, во својот плодотворен два тома Прирачник за применета куче однесување и обука, истражува претпоставки за злоупотреба во стекнување на кучиња. Страв од контактот со луѓето и другите избегнување однесување понекогаш може да се проследи претходната малтретирање, Линдзи признава. Но, засолниште работници се брза да се повика дека објаснувањето кога тие разговараат со потенцијалните adopters, без да се знае дали тоа е вистина. “Несомнено, физичка и емоционална злоупотреба се случува и може да биде значајна причина за страв,” Линдзи пишува. “Меѓутоа, тоа најверојатно се јавува поретко отколку што може да се очекува од фреквенцијата на овие извештаи.”

Од кучиња не може да ни се поправи, или се жалат за нивните родители, тоа е едноставно да се претпостави дека тие се жртви на трговија со суровост, една идеја која, исто така, често се вклопува во нашите сопствени емоционални потреби и историите. Но, генетика, оплодувањето помеѓу крвни сродници, и условите во легло, меѓу другите фактори, може исто така длабоко обликување на куче. Поголемиот дел од времето, ние никогаш не ќе знаат реалноста дека може да се покаже помалку ги задоволува од спасувачката фантазија. Ти би сакал ова куче колку ако знаеше дека таа е страшно, затоа што таа не е доволно социјализирани како кученце?

* Бидете скептични за себе и се очекува скептицизам во луѓето сте добивање на кучето.

Добар одгледувачи и совесни спасување и засолниште работници ќе бидат претпазливи на вашата желба за куче, дури и до точка на obnoxiousness. Тие ќе ве праша за вашата распоред, двор, ограда, деца, куче сопственик искуство и тие треба. Всушност, ако тие не се, земе како предупредувачки знак дека може да се бараат куче во погрешно место. Толку многу луѓе знаат многу малку за кучиња кога тие се една или имаат такви нереални очекувања дека милиони кучиња се малтретирани, врати, или напуштени секоја година. Луѓето кои ги дистрибуира видел многу, премногу понекогаш. Вие не сакаат куче од некој сака да даде или да ти продаде еден без да побара некои тешки прашања.

* Запознај се себе си.

Луѓето имаат тенденција да се обвинуваат кучињата кога се јавуваат проблеми, но тие се речиси секогаш наша грешка. Или ќе направи глупава избор (донесување на huskie на condo во Бока Raton), или ние навистина не имаат време и личност за обука на кучето, или ние прибежиште во фантазиите. Најверојатно, ти си добивање на кучето затоа што треба или сакаш нешто да се сака, или уште нешто да се сака, или поради тоа што би сакале да го замени она што го сакаш, кои се Поминаа. Нема ништо лошо или вознемирувачки за тоа, но тоа го прави куче ниту една услуга да задушат или негира тоа, инсистирајќи, “Добив куче за деца” или “Јас само го зедов тоа да се задржи провалници далеку.”

И дали таа желба да се сака надминуваат други карактеристики? Дали сте пациент? Дали имате високо ниво на толеранција за бучава, нарушување, и метеж? Дали награда чисти теписи и мебел? Или спиење доцна во недела? Дали ви се налути лесно? Прв куче е голем, скапи, живот-менување одлука која ќе влијае години.

* Кучињата не се човечки, се сеќавам. Тие воопшто не размислуваат во човечки зборови или термини.

Тие не можат да раскажувам приказни, следете приказни, прочитајте ги нашите умови (иако тие немаат смисла нашите расположенија). Тие не се “деца со крзно,” или деца на сите. Ние може да ги сакам до смрт, но тоа не значи дека тие се како нас. Всушност, повеќето сопственици на кучето ги сакам затоа што не си ни се допаѓа. За да ги негира нивното dogness е лош за двата вида. За да заборавиме дека тие се животни, воден во голема мера од страна на инстинктивното желби еден за друг и за храна, секс, и внимание, е да ја смени реалноста на нивната природа, и да ги загрози.

* Кучињата не се терапевти, или.

Вашите односи со куче, најверојатно, ќе бидат погодени и обликувани од вашата семејна историја и емоционално минатото, но способноста на кучето да се лекува стари трауми или да пополнат празнини е ограничен. Луѓето ќе ви кажат дека нивните кучиња се разбере своите најдлабоки мисли и ги знаат своите најдлабоки тајни, но не шутнат својата емоционална багаж на животно. Ако ви треба помош со проблеми, големи или мали, да го добие. Ако вашето куче ве разбира подобро од вашиот сопруг или сопруга, даде кучето коска, потоа оди види брак советник, или во најмала рака има некои разговори со вашиот брачен другар. Не го поставувајте вашиот пес да ве направам среќни или лекување на вашиот депресија. Мисли на вашето куче веројатно се концентрира на, кога ќе одиш да се симне вашиот задник и се хранат него.

* Кучињата се повеќе се гледа како прозорлив духови и души видовити.

Рационално теорија не го купат. На поедноставен вашата врска со куче, на подобро, бидејќи кучињата се едноставни. Тие сакаат правила, рутина и јасност, раководството, интригантна мириси, други кучиња, и, се разбира, храна и луѓето кои го обезбедуваат. Еден од камен темелниците на Рационално Теорија: Вашето куче е луд за вас, но тој исто така може да се научи да се сака скоро било кој друг држи хамбургер.

* А темел поимот на мојот пристап кон живеат со кучиња е дека ние треба да бидеме реални, флексибилен, и креативен, потешко за луѓето, но полесно за кучиња.

Очекувам многу од себе си во однос на трпението, определување, и доследност. Како што се, кучето ќе го следат примерот. Обидете се да не размислуваат во смисла на “добро” и “лош” кучиња. Тие се човечки поими кои не се однесуваат на животните. Има, наместо, кучиња, кои се разбере како да се живее во светот и кучиња кои не се. Повремено, кучињата се инхерентно насилни, генетски оштетени, или малтретирани надвор од поправка. За среќа, тие се ретки.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2020 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио