Мора да го сака кучиња

последен пат ажурирани: декември. 04 2019 | 6 мин прочита

Решив да се слуша моето семејство и да се вратат таму. “Постои живот по разводот, Сара,” татко ми прогласен, не дека тој би било кога биле разведени.

“Колку подолго ќе чекате, толку потешко ќе биде” ми беше сестра малку дијамант Керол, како да имаше некој начин да се знае дали или не тоа е вистина,

По неколку месеци ги игнорира, одговарајќи на личен оглас во весникот беше најмал одвоен начин да се даде во. Јас не ќе мора да седат во ресторан со еден пријател на пријател, на еден од моите браќа, веројатно Мајкл, но можеби Џони е или Били Џуниор е, претендира да уживаат во еден оброк бев премногу нервозен по вкус. Јас не треба да издржи дури и телефонски разговор со некој сестра ми Кристина разговаравме во нарекувајќи ме. Мојата замисла и јас тивко ќе се поврзете на хартија или ние не би.


Искрен, Безнадежно романтична, старомоден господин бара пријателка која ужива во домот јадење, танцување и бавното цут на наклонетост. Светското првенство, N / S, млади 50-ти, вдовец, сака кучиња, деца и долго меандрирањето велосипед вози.

Огласот скокна во мене за прв пат го гледав. Немаше многу конкуренција. Наместо да ризикува географска скок на еден од Бостон весници, Би одлучи дека е побезбедно и помалку од напорите да се ограничи мојот пребарување на една страница на интранет во локалниот неделник. Седум градови на половина пат помеѓу Бостон и Кејп Код беа clumped заедно во едно издание. Четири колони “Жените бараат мажи.” Една четвртина од колоната на “Мажи Барам Жени,” Два влеза на “Жените што сакаат жените,” и она што беше останало од таа колумна беше “Мажите бараат мажи.”

Јас секако дека нема намера за додавање на ужасен на теренот вишок на хетеросексуалните жени ставање на реклами, па јас ми го сврте вниманието кон втората категорија. Тоа е составен од повеќе од својот удел на контрола на изродите, како овој човек-Бараат привлечна жена меѓу 5'4″ и 5'6″, 120-135 lbs., тих глас, нема лоши навики, финансиски безбедни, за можни односи. Можев да ги замислам ова dreamboat правење на потенцијални врски чекор на скалата и ги покажуваат своите извештаи од банка пред да ги напишано со молив во за изглед се види.

И тогаш ова еден. Необичниот, шармантна, речиси запознаени некако. Кога стигнав до бавно цут на наклонетост, тоа само ме правеше во. Ме натера да се сеќавам колку бев осамен.

Јас кружеше реклама во црвено пенкало, тогаш тоа истргна од хартија во грапав правоаголник. Ми се врши во текот на мојот компјутер и внесе одговор брзо, пред да може да се промени мојот ум:

Почитуван Господине:
Можете да звучи премногу добро да биде вистина, но можеби би можеле да имаат кафе заедно anywayóat на јавно место. Јас сум WF, разведен, млади 40, кој сака кучиња и деца, но не се случува да се има или.
Внимателен оптимист

Јас испратија писмо до мојата кутија 308P во канцелариите на округот Врски, што би, за возврат, препратите. Јас затворени мала проверете, за да се обезбеди моето сандаче за одговори. Помалку од една недела подоцна имав мојот одговор:

Почитувани Госпоѓо,

Јас би можеле да имаат привилегија на купување сте кафе наутро слава во Marshbury на 10 Часот Ова сабота? Јас ќе се носи една Жолтиот трендафил.
-Чекам на вашиот одговор

Поканата се напишани на дебела хартија слонова коска со вистински машина, буквите О и Е формираат цврсти точки на црно мастило, исто како и старите прирачник на моето детство. Јас напиша назад едноставно, Време и место погодно. Очекувам да го.

Јас не се спомене моето речиси датум за никого, едвај дури и му дозволи себеси да се размислува за своите можности. Имаше едноставно нема смисла во добивање на мојот надева дека до, Нема потреба да си го постават за пад.

Се разбудив неколку пати во петок навечер, но тоа не беше толку лош. Тоа не е како јас останав цела ноќ се превртував и вртење. И јас се обидував само на неколку различни тимови во саботата наутро, конечно решавање на жолт џемпер и долго здолниште со старомоден цветни печати. Јас fluffed мојата коса, фрли на некои маскара и ги мијам забите по втор пат пред да се упати надвор од вратата.

Утринска слава е само на кратко трендовски, пријатни обраснати некаква карма-каша на сонцето-набразден зеленило, бела решетка и тркалезни маси со копчето несоодветен железо столици. Кафето е силна и бели печива домашна и вкусна. Вие би можеле да седнат на маса со часови без да си ги извалкате изглед од луѓето кои работат таму.

Долгата сабота наутро се-надвор линија поддржана до вратата, и за тоа ми требаше една минута да се движи мојот начин во текот на табели. Јас скенирани брзо, паметта на преоптоварување, се обидува да одберам роза обвиткан во склопот на маса, да се потсетиме на отворањето линија имав пробуваше на диск над.

“Сара, ми душо’ девојка. Што една прекрасна изненадување. Дојди тука и да даде вашиот драг стар татко прегратка.”

“Тато? Што правиш ти тука?”

“Па, тоа е во ред како-не-може-do. И од едно од моите омилени ќерки во тоа.”

“Where'd ќе го добиете роза, Тато?”

“Зедов тоа ова утро од цветна градина вашите драги мајка. Бог да ја прости.”

“Ух, кој е за?”

“Една пријателка, мед. Тоа е природниот тек на овој живот, дека татко ти ќе треба дама пријатели сега, Сашо. Се чувствувам вашата осветена мајка шепоти нејзино одобрение за мене секој ден.”

“Значи, на, сте планира да ги исполни оваа дама пријател тука, Тато?”

“Тоа сум, Божја волја.”

Некаде во правливи агли на мојот мозок, синапсите беа поврзување. “О, боже. Тато. Јас сум вашиот датум. Јас одговорив ваш личен оглас. Јас одговорив личен оглас мојот татко.” Мислам, на сите лични реклами во целиот свет морав да земам ова?

Татко ми ме погледна бледо, потоа крена бушава бели веѓи во изненадување. Неговите очи се пресели кон небото, како што непредвидлив главата на една страна. Тој се сврте дланките во оставка. “Па, сега, Има една за супермаркет документи. Мед, тоа е во ред, Нема потреба да се сврти бели како што сум видел сениште. Тука. Ова само докажува јас ве донесе до знаеш дијамант од измет.”

Faking брзо закрепнување е Hurlihy семејната традиција, па јас squelched на имиџот на една жолта зголеми во друга земја, освен татко ми рака. Зедов бавно здив, проценка на штета на моето срце. “Не само тоа,, Тато, но можеби и јас може да се направи Џери Спрингер шоу заедно. Како "напад ëFathers Кој најдам ќерки"? Мислам, ова е голема, Тато. Ојдипова импликации aloneó”
“Ојдипова, smedipal. Не се добивање на сите колеџ на мене сега, Sarry девојка.” Татко ми ѕиркале од под веѓите. “А убава како што се, сте дури lovelier кога сте на smidgen помалку флип.”

Јас проголта назад солзите што се чинеше дека мојот единствен избор освен флип, и седна на столот спроти татко ми. Нашите келнерката дојде и јас успеав да се нарача кафе. “Чекајте. Вие не сте млад педесет, Тато. Ти си шеесет и шест. И кога последен пат сте возеле велосипед? Вие не го поседувате велосипед. И ве мразат кучиња.”

“Мед, не биди толку буквална. Сфатете го тоа како поезија, како што сум во дното на мојата душа. И, Сара, Мило ми е што сум повторно почна да излегува. Кевин не беше на најдобриот ден е доволно добар за вас, бонбонче.”

“Јас одговорив личен оглас мојот татко. Тоа не е датира. Тоа е болен.”

Татко ми гледаше како убава келнерка потпираше низ масата до нашите. Очите му остана на неа, како што погали со раката и рече:, “Ќе се направи подобро следниот пат, мед. Само продолжи со напорна работа.” Гледав како татко ми raked грмушките од дебела бела коса далеку од неговиот водени кафени очи. Човекот може да најде лекција во…Исус, датум со својата ќерка.

“Ах, Тато, Сите јас заборавив на вас. Имаш погрешен датум, премногу. Мора да бидете осамени, без мама, нели?”

Келнерката застана, му го сврте вниманието на татко ми, и се насмеав. Таа си отиде, и тој го сврте погледот назад кон мене. “Мислам дека за неа секој ден, цел ден. И волја за остатокот од мојата природна живот. Но, не грижете се за мене. Имам 04:00.”
“Што сакаш да кажеш, на 04:00? Четири часот миса?”

“Не, Darlin ". Пиш чаша вино во четири часот со друг прекрасна дама. Кој не би можел да се одржи свеќа за вас, мојата слатка.”
Се претпоставува дека има датум со близок роднина по крв беше далеку помалку трауматично, ако тоа беше само една од ден два датуми. Јас дебатира дали да поднесе дека хапка далеку за иднината на повикување, или да се фрлам во длабока и непосредна негирање дека инцидентот се случило. Ја кренав кафе кригла на моите усни. Татко ми се насмевна охрабрувачки.

Можеби недостатокот на контрола беше во мојот рачен зглоб. Можеби и јас само заборавив да проголта. Но, како што татко ми ги надминала на табелата со еден куп хартија салфетки да четка горење кафе од брадата, Мислев дека тоа уште повеќе веројатно дека јас едноставно никогаш не научил да биде пораснал.


Вратете се на почетокот ↑

© Заштитени авторски права 2019 Датум на моите миленичиња. Направени со од страна на 8celerate Студио