6 Arsyet Pse Mirë Shëndetësisë është e mirë për Relationships

Rifreskimi i fundit: shtator. 26 2020 | 2 min lexuar

Ralph Waldo Emerson deklaroi dikur, "Shëndeti është pasuria më e madhe."

Sa e vërtetë.

Por për fat të keq, shumë më tepër shumë prej nesh janë duke operuar në një "deficit".

Fajësojnë atë në kompjuterë dhe mënyrën e jetesës ulur më shumë; zmadhim i tepërt në restorant ushqimi të shpejtë për shkak të oraret ethshëm; apo thjesht një mungesë e vetëdijes në lidhje me praktikat e shëndetshme.

Konsideroni statistikat e mëposhtme:

Sipas CNN.COM, trashje në mesin e të rriturve në Amerikë është dyfishuar në mes 1990 dhe 2010.

Shpenzimet vjetore të kujdesit mjekësor të trashje të tejkalojë $140 miliard.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve njofton se pirja e duhanit e cigareve shkakton më shumë se 480,000 Vdekjet çdo vit në U.S.

Pirja e duhanit është shkaku kryesor i vdekjes së parakohshme.

Duke qenë mbipeshë dhe i trashë mund të jetë një faktor rreziku për zhvillimin e sëmundjeve të caktuara dhe sëmundjeve të tilla si: sëmundje zemre, Lloj 2 diabet, disa Kanceret dhe presionit të lartë të gjakut.

Por, nuk është lajm i mirë. Edhe pse ne nuk mund gjithmonë të kontrolluar faktorët trashëgues, fat, apo një prirje për çokollatë, ka disa masa aktive ne mund të marrë për të siguruar për shëndetin e mirë.

Ja pse ne duhet të...

1. Shëndetin e mirë na lejon të përjetojnë marrëdhënie të mira. Më mirë që ne të ndjehen të, më mirë disponimi tona, (në mënyrë tipike), që na bën më të këndshme të jetë rreth dhe të ndërveprojnë me. A keni qenë ndonjëherë rreth një personi i cili përherë ankohet për dhimbje të dhe dhimbjet? Ose kush snaps në ju, sepse ata janë gjithmonë nervoz? Ajo patjetër që mund të vënë një flutur në faktor fun.

2. Shëndetin e mirë kontribuon për qëndrueshmëri më të mirë, forcë, dhe vitalitet. Kjo na lejon që të angazhohen në aktivitete fizike pa kufizime dhe kufizimet.

3. Shëndetin e mirë na lejon që të jetë e pavarur, dhe nuk kërkojnë të tjerët (ose faktorët e jashtëm) për të siguruar për kujdesin tonë të përditshme; ajo tregon konsideratë për ata të kemi kujdes për.

4. Shëndetin e mirë ofron për jetëgjatësi më të madhe dhe një cilësi të mirë të jetës.

5. Shëndet të mirë kursen para. Kjo është e drejtë. Ajo mund të parandalojë medikamente të kushtueshme, shpenzim i vizitave të mjekut konstante, dhe primet e larta të sigurimit.

6. Shëndeti i mirë rrit pamjen. Konsideroni vajzë me lëkurë me ngjyra të ndezura, kurvar me gjashtë pack, dhe ata me figura të hijshme që lejojnë ata që të shikoni awesome në çdo veshje që ata veshin. "Kur ju duket e mirë, ju ndjeheni mirë. "

Me këtë në mendje, këtu janë një thjeshtë pak, këshilla të shpejtë, për ndikim të gjatë të qëndrueshme dhe shëndetin optimal.

Marrë hapa të vegjël. Ashtu si shumë gjëra të tjera në jetë, një qasje graduale është më e mira. Filloni duke konsumojnë më shumë fruta dhe perime çdo ditë dhe të hahet në moderim.

Nëse pini duhan, lë.

A nuk e pëlqen stërvitje? Konsideroni alternativat. Për shembull, I love vallëzimi. A e dini se vallëzimi është gjithashtu një mënyrë interesante për të djegur kalori dhe qëndruar në formë? Konsideroni duke marrë një klasë Zumba në zonën tuaj. Apo ndoshta bowling apo not do të jetë më shumë për simpati tuaj. Diçka është më mirë se asgjë.

Pini më shumë ujë. Është e mirë për të lëkurës dhe ajo Flushes nga papastërtitë.

Merrni pjesën tjetër të përshtatshme. Ekspertët rekomandojnë rreth tetë orë çdo natë.

Vetë një manar. Studimet shëndetësore tregojnë se ka një të tillë siguron përfitime të ndryshme shëndetësore dhe ofron një ndjenjë të shoqërimit.

Dhuratë e madhe që ju mund të jepni vetes dhe partneri juaj është shëndeti i mirë– mendor, emocional dhe fizik.

Shënim: Ky informacion nuk është për qëllim të zëvendësim për këshillat mjekësore nga kujdesin tuaj shëndetësor profesional. Konsultohuni me mjekun tuaj, ku të zbatueshme.


Mbrapsht në krye ↑

© Copyright 2020 Data My Pet. Made me nga 8përshpejtojnë Studio