A jeni gati të angazhohen për një Pet?

Rifreskimi i fundit: Mar. 25 2020 | 2 min lexuar

Diçka kam vënë re, ndërsa në universitet ishte sasia e njerëzve unë e dija blerjen dhe / ose miratimin kafshë shtëpiake. Unë kisha miqtë dhe të njohurit që ishin përvetësuar të gjitha llojet e ndryshme të kafshëve shtëpiake gjatë viteve të tyre të post-mesëm të arsimit-macet, Qentë, zogjtë, peshk, lepujt, hedgehogs dhe madje edhe derra bark tenxhere.

Kjo mund të duket mjaft joshëse për të dalë jashtë dhe për të marrë një kafshë, por jeni duke menduar e angazhimit që vjen së bashku me një kafshë? Po, manar juaj me dashuri ju pa kushte dhe të jetë atje për ju gjatë gjithë lartë dhe lows në jetë, por ata kanë nevojë për shumë pak të kujdesit. Këtu janë disa këshilla për t'ju ndihmuar të vendosni nëse ju jeni gati:

Pets janë një angazhim financiar

Disa kafshët shtëpiake mund të jetë me kosto të ulët dhe disa kafshë shtëpiake mund të fillojë me një kosto të ulët, por në mënyrë të qëndrueshme t'ju kushtojë një pasuri të vogël. Gjatë viteve, qeni im kishte qenë mirëmbajtje mjaft e lehtë. Ai është një qen i vogël, kështu futje e tij ushqimi ishte i vogël dhe ai rrallë kishte për të vizituar veteriner. Megjithatë, ai është pothuajse 15 dhe tani të moshuar dhe të sëmurë. Medikamente tij kushtojë një krah dhe një këmbë çdo muaj. Ashtu si njerëzit, kafshë të merrni të sëmurë pavarësisht nga mosha apo stilin e jetës. A mund të përballojë për të derdh paratë, si dhe kohë për manar tuaj? Kjo është diçka që duhet të merren parasysh.

Pets janë një angazhim kohë

Ndërsa disa kafshët shtëpiake janë thënë të jetë "mirëmbajtje të ulët", ata ende kanë nevojë për disa kohë për të vendosur për to në baza ditore. Ushqim, grooming dhe ushtrimi janë vetëm disa gjëra të marrin në konsideratë kur është fjala për kujdesin e përditshëm të një manar. Nëse jeni vazhdimisht udhëtojnë apo kaluar më shumë kohë në shkollë apo punë pastaj në shtëpi, ajo mund të jetë një ide e mirë për të mbajtur jashtë duke marrë një manar për momentin. Ajo mund të bëhet një barrë për të tjerët në qoftë se ju jeni vazhdimisht duke u kërkuar atyre për të manar-ulem kafshët tuaja, ndërsa ju jeni larg. Ndoshta kur jeta juaj bëhet më e vendosën do të ishte hera e kryeministrit për të marrë një manar.

Pets janë një angazhim afat-gjatë

Ndërsa një kafshë mund të përshtaten stilin e jetës tuaj të drejtë tani, do ata të vitit të ardhshëm? Në 5 vjet? Në 10 vjet? Unë e kuptoj dëshirën për të marrë një manar, por duke pranuar se kafshët janë një angazhim afat-gjatë është e nevojshme. Njerëz të shumta unë e di që kishin kafshët kishte për t'i braktisë më vonë poshtë rrugës, sepse ata mund të kujdesen më për to. Ata kishin këtë kafshë, ndërsa në shkollë, por një herë ata u diplomua dhe u zhvendos në një qytet të ri ose apartament nuk ishin në gjendje për të marrë kafshët e tyre me ta. Është një vendim askush nuk dëshiron të bëjë, që ka për të pjesë me kafshët e tyre të dashur, ose përkohësisht ose përgjithmonë. Ngjashëm me angazhimin kohor, ndoshta ju duhet të prisni derisa jeta juaj është pak më pak i ethshëm.

Pra, para se të shkoni jashtë dhe të miratojë një manar, bëni hulumtimin tuaj dhe të mendojnë për planet tuaja për të ardhmen. Shikoni në llojin e përkëdhelur që ju dëshironi, çfarë është e nevojshme për të duhet të kujdeset për ta dhe nëse këto kërkesa të përshtaten stilin e jetës tuaj të tanishme. Nuk ka asgjë të keqe me vonuese marrjen e një manar deri gati tuaj, kështu që nuk nxitojnë një vendim.


Mbrapsht në krye ↑

© Copyright 2020 Data My Pet. Made me nga 8përshpejtojnë Studio