Mund Pets Flamujt Sense Red Kur vjen puna për të z. E drejtë?

Rifreskimi i fundit: korrik. 30 2020 | 2 min lexuar

Nëse ju shikoni mikut tuaj mbuluar me qime si një zgjatje e ju, shanset janë se në qoftë se qeni juaj nuk ka si datën tuaj, ju nuk mund ose. Shumë besojnë se gjatë vizitës së parë në shtëpinë tuaj, në qoftë se qeni juaj growls dhe Retreats nga data tuaj, se kurrë nuk është një shenjë e mirë. Shanset janë që ai ndjen diçka të keqe ''. Këmbanat e alarmit kaloj në kokën tuaj dhe ju jeni në gatishmëri të lartë, ndoshta Mr. E drejta nuk është e drejtë, në fund të fundit.

Por a ka ndonjë të vërtetë në këtë?

Ne të shikojnë videot e qenve joshës asgjë nga gazeta në një palë pantofla, kërcejnë përmes sythe dhe duke imituar lëvizjet e pronarit të tyre. Ne të kuptojnë potencialin e tyre dhe janë të kapur deri në idenë se të gjithë qentë janë prej natyrës aftë të këtyre bëmat mahnitshme. Po, ata janë të. Pas shumë trajnime që është.

Ne lexojmë se si qeni i familjes Jordan ka vepruar në mënyrë agresive ndaj Babysitter tyre, Han, dhe zbulimi i mëvonshëm i abuzim kapur në kasetë. Por kjo është pas 5 muaj të qenit rreth Khan dhe duke vërejtur se çfarë ajo ishte duke bërë, jo një reagim i menjëhershëm pas një takimi fillestar.

Shumë njerëz mendojnë se qentë e tyre mund kuptim rrezik dhe nuk marrin shumë mirësi për ata që përbëjnë një kërcënim për familjen e tyre. Protectiveness është rezultat i shekujve të mbarështimit, kaluar nga brezi në brez. Ne lexojmë për pooches hedhur për të shpëtuar pronarët e tyre, shpesh sakrifikojnë veten e tyre.

Nga ana tjetër, nëse shikuar Cesar Millan, i famshëm Dog Whisperer më ka mësuar asgjë, ajo është se pronarët shpesh nuk e kuptojnë gjuhën e qen të tyre dhe botën e tyre sa më shumë që ata shpresojnë të.

Ne dashuri kafshët tona aq shumë sa që ne nganjëherë harrojmë miku më i mirë i njeriut nuk është një njeri. Ai është një qen. Duke lexuar me saktësi qentë, ai ka arritur të rehabilitimit te tyre, shpëtimin pronarët nga situatat në dukje të pamundura.

Cesar Millan shkruan, "Agresion rrjedh nga frustrimi qeni dhe dominimit. Frustrimi qeni vjen nga mungesa e ushtrimit qen, dhe dominimi qeni vjen nga mungesa e lidershipit të qetë-i sigurt. "Mund të jetë se mungesa e trajnimit ka inkurajuar këtë reagim?

Një udhëzues të sigurisë qen – Listener qeni nga Klubi lukuni amerikan sugjeron një arsye tjetër, ajo mund të jetë që qeni juaj "e konsideron të veten oborr personale dhe mund të skërmitin dhëmbët ose kafshoj për të mbrojtur atë" Kjo do të thotë se reagimi qen tuaj nuk është domosdoshmërisht një reagim në një person të veçantë, ndokush kalimit oborrin tuaj është parë si një njeri i bezdisshëm.

Behavourists ulem mbi të dy anët e gardhit në këtë. Vetëm ju mund të vendosë nëse datedar qen tuaj është e saktë. Por, para se të hedhin z. Potencial nga dera, ju mund të dëshironi të jepni atij një shans për të provuar se ai është i zoti. E drejtë.


Mbrapsht në krye ↑
  • Interesant


© Copyright 2020 Data My Pet. Made me nga 8përshpejtojnë Studio