Top Ten Dos Leslie dhe Don'ts e Verës bubi mirësjelljes

Rifreskimi i fundit: korrik. 10 2020 | 3 min lexuar

Sjellja e mirë qen është i rëndësishëm gjatë gjithë vitit, por bëhet kritike në mot të ngrohtë kur qentë janë jashtë leashes tyre dhe njerëzve, si zakonisht, janë jashtë rrokut tyre. Kur canines dhe njerëzit janë të ndarë lëndinë, plazh, Frisbees dhe hiking, botëve të përplasen. Unë do të bërtas në qoftë se unë shoh një shumë Rottweiler lejohet të bredh rreth papenguar thjesht sepse kjo është një ditë me diell. Dhe unë si qentë. Është pronarët e tyre të cilët bëjnë ato të duken keq. Kështu, pronarët, këtu janë rregullat e mia të mirësjelljes së verës për qentë tuaj dhe të minierës.

1. MOS le qen tuaj të shurrim në hydrangeas fqinjit tuaj. Fqinji juaj ka kaluar shumë kohë dhe përpjekje për të bërë lulëzim të saj kopsht dhe urinë qen nuk është ajo që ajo do të thoshte kur ajo tha lulet e nevojshme lotim sot.

2. MOS le mut tuaj qen në lëndinë në park. (A duhet të them se të gjithë mut qen gjithmonë duhet të marrë kap, nëse nuk jetoni në malet e egra të Alaskës? Si amerikanë që bëni ju të gëzojnë lirinë për të le të mut qen fekondoj vet oborrin e shtëpisë tuaj, por pastaj, Unë nuk dua që të dini ju.) Gjatë verës, lawns park janë përdorur për pikniqe, duke luajtur top, dhe të përgjithshme ndenjës për. Gjëja e fundit që dëshiron të gjeni në veten pas ndenjës për në lëndinë është disa unidentifiable, ose më keq disa substanca shumë të identifikueshme dhe me erë të keq.

3. MOS le qen tuaj të pallavra mbi një tjetër qen ose më Pumas reja të mikut tuaj. Kjo nuk është e bukur dhe është e pështirë. (Edhe pse mund të argumentohet se $100 këpucë tenisi meritojnë një pallavra pak) Dhe përveç, drooling është shpesh një simptomë e etja, në mënyrë të sigurt që qeni juaj është duke u ujë të mjaftueshëm. Ndoshta ai është vetëm një nga ato qentë që slobbers shumë. Në të dy rastet kjo është puna juaj për të fshirë pallavra larg para se ai ka shansin për të mbytem një Bichon.

4. DO le qen tuaj të gëzojnë një notuar në një pishinë, por vetëm në qoftë se ju jeni aty për të parë për sigurinë e tij, pishinë është tuaj, ju pastruar qimet e tij dhe ju nuk do të lejojë atë për të marrë pjesë në një luftë pule veçanërisht në qoftë se ai e mori ju në supet e tij.

5. DO të marrë qenin tuaj në plazh por NUK le mut e saj dhe pastaj të mbuluar atë me rërë. MOS le të kandidojë e saj mbi peshqir dërgimin rërë në fytyrat. MOS le të notuar e saj dhe pastaj shkundur veten jashtë pranë sunbathers. DO të marrë qenin tuaj njëqind oborre poshtë plazh dhe le të shfletoj saj në zemrat e saj të përmbajtjes.

6. MOS le të notuar tuaj qen në një pellg ju nuk jeni të njohur me. Kjo mund të kryejë bakteret apo sëmundje. Jo për të përmendur një alligator si ajo që është gjetur kohët e fundit në Qendrore Parkut Harlem Meer, një vend popullor për larje qen. Pra, para se ju le të notuar tuaj qen në një pellg të panjohur, ju notoni atje së pari që të jetë i sigurt se është në rregull.

7. DO udhëtojnë me qenin tuaj, por mos supozojmë se vetëm për shkak se një hotel lejon qentë, që të gjithë në hotel është një person qen. Në të vërtetë, supozojmë askush nuk është një person qen, dhe ju mund të lejohet përsëri. Mundohuni të mbani leh në minimum (qeni juaj është tepër), gjithmonë mbani qen tuaj në një zinxhir, ecin saj shpesh dhe tip bujarisht.

8. DO të marrë qen tuaj për rritjen por mbani qen tuaj në një zinxhir kështu që ai nuk ka marrë humbur dhe nuk udhëtim një hiker shokët. Kjo është një rënie e gjatë nga maja e Yosemite Falls.

9. NUK marrë qenin tuaj në një parti pishinë apo një Barbecue pa kërkuar të presë për herë të parë. Vetëm për shkak se është verë dhe ajo duket se do të thotë për të lënë shtëpinë e saj në një ditë të tillë të bukur, NUK marrë qenin tuaj me ju kudo që të shkoni. Ju nuk mund të lënë atë në makinë (ajo merr mënyrë shumë e nxehtë), dhe ju nuk mund të lënë atë në trotuar lidhur në një shtyllë (të yelping dhe qarë shqetëson paqes, për të mos përmendur pookie tuaj mund të merrni të vjedhura). DO lënë qen tuaj në shtëpi në qoftë se ju nuk jeni duke shkuar diku të përshtatshme për qentë. Ajo nuk do të jetë i vetmuar. Ajo do të jetë mirënjohës. Ajo nuk do të duhet të bëjë muhabet.

10. MOS qethur flokët qen tuaj sepse ju mendoni se ai është tepër nxehtë. Kjo është quajtur anthropormorphizing, e cila është një lloj i caktuar i bubi torturës që përfshin por nuk kufizohet në duke e bërë atë të veshin një mushama dhe booties. Flokët e një qeni e mban atë të freskët në ditët e nxehta dhe të ngrohtë në ato të ftohtë. (Nëse ju nuk e dini se kjo, ju lutem shkoni shpejt në librari tuaj lokal dhe për të marrë veten një abetare të kujdesit qen, së bashku me librin tim të ri, Dog Walker)


Mbrapsht në krye ↑

© Copyright 2020 Data My Pet. Made me nga 8përshpejtojnë Studio