Si mund ta Shmangni Conversation Dead Zone dhe Mbani Nga Gjetja Out?

Rifreskimi i fundit: korrik. 08 2020 | 3 min lexuar

Pyetje

“I merrni mbërthyer duke u përpjekur për të filluar bisedën. Heshtja Absolute drives me crazy. Akullthyese që unë them zakonisht përfundon duke qenë diçka me të vërtetë budalla.” – Anonim

Ndershëm Përgjigje

Ne kemi qenë të gjithë atje para – që heshtje të vështirë që ndodh kur ju keni takuar vetëm dikush dhe nuk kanë asnjë ide se çfarë të them…

Vetëm imagjinoni këtë në mendjen tuaj… Ju keni takuar vetëm dikush i ri dhe ju jeni pak të pasigurt se çfarë të them për të bërë një përshtypje të mirë të parë. Ndoshta ju jeni një pak i trembur dhe shumë nervoz! Ndoshta ju jeni vetëm i lodhur nga një dite të gjatë në zyrë. Pavarësisht, ju jeni plotësisht të mbërthyer dhe nuk mund të mendoj për një gjë të vetme inteligjente për të thënë. Për t'i bërë gjërat edhe më keq, data juaj nuk është duke thënë asgjë as.

Kjo është “DATA E PARË ZONE VDEKUR!” – Ndihmë! Dikush them diçka… diçka… I shpejtë!

A është makina e juaj fax më e artikuluar që ju?

A Jo, makina e juaj fax thjesht ka një protokoll të themeluar për datat e para. Mendoni përsëri për herë të fundit ju faks një dokument me dikë. Makina e juaj fax bën një lidhje me makinë të tjera fax, dhe pastaj ju dëgjoni të gjitha llojet e dërdëllisje para dokument fillon duke kaluar.

A keni ndonjëherë pyes veten se çfarë kjo është e gjitha në lidhje me? Mirë, të dy makinat e faksit janë në thelb duke thënë përshëndetje dhe vendosjen tonin e bisedës, se sa shpejt ata do të flasim, çfarë gjuhe ata do të përdorin, dhe sa kohë ata do të bisedojnë. Kjo është shumë e ngjashme me ato të para pak minutash me datën tuaj.

Ju jeni duke marrë të dini një person krejt të re

Ju jeni duke u përdorur për modelet e tyre të të folurit dhe gjuhën e trupit

Ju jeni duke parafytyruar se ndjenjën e humorit (që në vetvete mund të ndryshojë tonin e bisedës plotësisht)

Ju jeni duke u përpjekur për të përcaktuar qëllimet e tyre. A janë ata me të vërtetë miqësore? A mund të besoni atyre? A ju thotë ndonjë dëm?

A jeni të vërtetë, me të vërtetë si ata?

Ju thjesht duhet të zbatojnë vetë datën protokollin personal tuaj të parë.
Është e rëndësishme të mbani mend se çfarë është thënë gjatë këtyre pak minuta para nuk ka rëndësi. Çfarë është e rëndësishme është që të krijojë atë fillestar, lidhje miqësore me personin tjetër.
Këtu janë disa komunikim 101 këshilla për marrjen e filluar në këmbë të djathtë.
Bëhu miqësor dhe të vërtetë e bukur

Trego kujdes për ndjenjat e personit tjetër

Me të vërtetë dëgjoni ata – shikoni ato në sy (Unë e di se është një e vështirë, por ju mund ta bëjë këtë.)

Mrekulli, por çfarë bëj unë them? A ka një shkelës i konservuar akull për çdo rast?

Jo tamam, por ka gjithmonë diçka që ju mund të thoni për të lehtësuar heshtje të vështirë.

Këto ide duhet të punojnë në shumicën e situatave të parë data.

Pyes për ditën e tyre… Si ishte ajo?
Pyes për punën e tyre… Çfarë bëjnë ata bëjnë? Si mund ata si ai?
Të hetojë në lidhje kafshët shtëpiake dhe fëmijët. Sa? Emra? Moshat?
A kanë ndonjë gjë që u pëlqen të bëjnë, kur ata nuk janë duke punuar? Hobbies? Sportiv? Etj.

Unë e di këto të shëndoshë dhe jo gjenerik, por ideja prapa këtyre pyetjeve të thjeshta është që të gjeni diçka që ju të dy të gëzojnë dhe të ndjehen rehat duke folur për. Shpresojmë, ju do të gjeni disa gjëra që ju kanë të përbashkëta.

Megjithatë, është e rëndësishme që të mos merrni shumë personal shumë i shpejtë . Trego interes, dhe të bëni pyetje më tej probing, por nuk do të jetë shumë i bezdisshëm. Ju nuk duan të trembë personi tjetër off.

Pra, pse nuk kemi të ngrijë deri në datën e parë? Në shumicën e rasteve, që heshtje të pakëndshme (të cilat shpesh mund të shkaktojë panik për disa), është i bazuar në frikë. Po, frikë…

Frika që ju do të them diçka të vërtetë budalla

Frika që ju do të keni asgjë të përbashkët

Frikë se personi tjetër nuk do të doja të ju

Frika e duke u vënë në vend për të kryer

Si mund të kapërcyer frikën STARTUESE?

Edhe pse nuk ka një formulë magjike që do të ju kursejnë çdo kohë, ka një zgjidhje për problemin tuaj. Merrni pak kohë para datës tuaj për të dalë me disa pyetje të thjeshta dhe të përgjithshme që ju mund të kërkoni ose komplimentet që ju mund të jenë në gjendje për të bërë. Shkruani ato në një copë letër. Mbani copë letër në portofolin tuaj apo çantë. Ju nuk domosdo duhet për të parë atë – vetëm duke pasur me vete dhe duke e ditur se ajo është atje do të ju ndihmojë të mbani mend.

Nëse ju merrni mbërthyer me të vërtetë, justifikim veten në banjë dhe të kërkoni në mashtrojnë fletë tuaj. Kur ju të ktheheni, ju me siguri do të lë përshtypje datën tuaj me pyetjet tuaja zhytur në mendime dhe të kujdeseni.


Mbrapsht në krye ↑

© Copyright 2020 Data My Pet. Made me nga 8përshpejtojnë Studio