Pse ju jeni Still Single – Get Over It

Rifreskimi i fundit: Sep. 12 2019 | 6 min lexuar

Çdo gjë që kam mësuar në lidhje me zgjidhjen e konflikteve, Kam mësuar nga Kenny Rogers. Më kujtohet një natë përsëri në 1977: Unë kam qenë i humbur, goditur shishe, duke shkaktuar probleme në shtëpi. Sigurisht, Unë isha pesë vjeç, kështu që ju mund të them se unë nuk e di më mirë, por Kenny nuk do të më lejoni off hook. Në këtë pikë, ai ishte i njohur kryesisht për e tij 1974 godit, Lucille. Por si birrë rrodhi dhe ora ticked, dhe unë folur se si unë do të qenë duke luftuar me zonjë tim të vjetër, Kenny vënë atë të gjithë jashtë për mua si plain si qielli i verës Texas.

“Ju keni marrë të dini kur te Hold'em, e di se kur do të fold'em.”

Përkthim: Nëse ju jeni në fund të humbur të një argument, ju më mirë të mësojnë për të mbyllur ferr lart dhe kërkoj falje.

Një e dashura i imi ishte me të vërtetë duke theksuar se çfarë lloj të veshjes të veshin në dasmën e një shoku. Ajo ishte në një pasdite e diel në gusht, kështu i zi ishte jashtë, i kuq ishte shumë bie në sy, dhe e bardhë ishte një i dukshëm jo-jo. Ajo përfundoi duke zgjedhur një numër të nxehtë-looking mëndafshi livando, i cili na bëri të dy shumë të lumtur . . . derisa kemi ecur në dhe pashë që ishte veshur si të gjitha bridesmaids.

Se nuk ishte problemi i vërtetë. Problemi i vërtetë ishte se unë qeshi. Kryesisht për shkak se ajo ishte funny. Ndoshta një pjesë e imja menduar se ne mund shaka rrugën tonë kaluar këtë bezdi të vogla, veçanërisht pasi që nuk kishte asgjë që ne mund të bëjmë për këtë. Uh uh. Jo vetëm që ishte e dashura ime traumatizuar nga ngjashmërisë veshjet, por mënyra ime shakatar më hapi një gropë madhësia e Grand Canyon. Pas disa minutash e duke u përpjekur për të marrë atë për të parë anën e lehta të situatës, Kam kuptuar se e vetmja gjë që unë mund të bëja ishte të kërkoj falje me tepri dhe e identifikojnë atë me gjendjen e saj. Disa ditë dhe një tërësi shumë të qarë më vonë, ne përbërë. Megjithatë, në qoftë se kishte mu kujtua këshilla e Kenny-it nga get-go, Unë mund të ketë na shpëtoi si një të tërë shumë telashe.

“E di se kur do të ecin tutje, di kur për të kandiduar.”

Përkthim: Nëse ju nuk mund të pajtohen të mos pajtohen, ju jeni në për disa net shumë të gjata ndezur në tavan apo duke fjetur në divan.

Shpjegim: Duke rënë dakord për të nuk pajtohen është pjesa më e rëndësishme e Getting Over It, sepse nuk ka asnjë arbitër që do të ndërhyjë dhe të japin ju tregon vetëm për shkak se ju jeni 65 përqind e drejtë dhe ai është 35 e drejtë për qind. Edhe nëse ka pasur, edhe në qoftë se ju tallied lart të gjitha pikat argumentin që e keni fituar ndonjëherë mbi fatkeq tuaj, dashurin keq-informuar, çfarë do të ndoshta të bëjë me ta? Asgjë. “Fitues” Argumentet merr sa më shumë kohë si fitues 3,000 Bileta Skee-Ball — dhe ka lidhje me vlerën ekuivalente. Pra, nëse një pjesë të vogël të unazave merimangë dhe Superballs janë të rëndësishme për ju, është përgjithësisht më e mirë për të vetëm lënë atë vetëm.


“Ju kurrë nuk llogarisin paratë tuaja kur ju jeni Sittin’ në tryezë / Nuk do të jetë e mjaftueshme për countin’ kur është bërë dealin.”

Përkthim: Përgëzime, ju fitoi luftën. Tani të jetë një fitues i mëshirshëm dhe kurrë nuk sjellë deri temën përsëri.

Shpjegim: Ndonjëherë gjërat janë të qarta. Ai filloi një luftë me një djalë në kinema. Ai u dehur dhe e bëri një budalla jashtë veten e tij në një darkë. Ai harroi se keni pasur plane për darkë dhe ju la duke pritur për dy orë. Në raste të tilla, ai nuk ka justifikim të justifikueshme. Kjo nuk do të thotë se ai nuk do të përpiqet të shpikë një të tillë, dhe kjo nuk do të thotë se ai nuk mund të dilte së bashku diçka që tingëllon gjysmë-i arsyeshëm. Por çfarëdo motivet e tij, veprimet e tij ishin të gabuara, dhe ai është Gotta të rritur dhe të kërkoj falje. Dhe ju, akt klasë që ju jeni, duhet të pranojë ndjesën e tij dhe le të shkojnë. Nuk ka aludime të mosmarrëveshjeve të fundit. Asnjë ruajtjen up municioni për betejat e ardhshme. Dhe sigurisht nuk ka komente pasive-agresive. Ju jeni të drejtë, ai është e gabuar, lëvizë!

Një çift unë e di se kanë pjesën e tyre të grindjeve martesore. Një mbrëmje, ditë pas një argument i ndjeshëm se ata kishin rënë dakord, u Patched up, burri u kthye në shtëpi me dy buqeta me lule. Pavarësisht “paqe” që ata kishin bërë dhe gjest me lule, Gruaja mbeti si pissy dhe gur-përballur sikur ai sapo kishte skinned mace e saj. Jo e mirë. Pasi ju të përbëjnë, ju keni për të le të shkojnë gjërat, veçanërisht në frontin e njerëzve të tjerë. Unë e di një tjetër çift në të cilat gruaja vazhdimisht qortoi burrin e saj për zgjedhjen e tij në karrierë (shkrimtar), edhe pse ajo u martua me të duke e ditur fare mirë vokacionin e tij të zgjedhur. Jo vetëm që jibes saj negative me siguri të ndikojë në besimin e tij, por ajo e bëri të gjithë rreth tyre tmerrësisht të pakëndshme. Sigurisht, fjalë “Më vjen keq” nuk shërohet gjithë, as nuk nja dy buqeta me lule, por ajo që më shumë mund të ju ndoshta bëni një herë çdo gjë ka qenë e thënë? Çfarë vlera ka në hashing jashtë të njëjtën çështje pa pushim?

Kjo është një gjë që të jetë e gjitha në lidhje me ndarjen e ndjenjat, dhe një tjetër gjë që gjithmonë të mundë një kalë të vdekur në disa shëmtuar, zam ngjitës. Unë kurrë nuk do të krahasoj marrëdhënien tuaj të çmuar me zam kalë-bazë, por Kenny do, dhe që nga ai është për fat të mirë i martuar që prej 1997, Unë mendoj se ju duhet të dëgjoni atë.

Linda
Ka një gjë të tillë si një mëri të shëndetshme. Unë mbaj mëri të shëndetshme kundër: (1) banka ime; (2) Columbia House Music Club; (3) një djalosh i cili dikur më tha një truckload e gënjeshtrave, duke shkaktuar kërdi që mori vjet për të zgjidhë; (4) një veteriner që nuk duhet të kujdeset për një mace e jona dhe më vonë Sniped se kjo ishte sepse ai ishte shumë i zënë për të na dhënë të gjithë informacionin përkatës; (5) një nga profesorët e mi kolegj; (6) Drejtësisë Scalia; dhe (7) një fëmijë i cili rregullisht plagiarizes shkrimin tim në internet. Unë nuk e pëlqejnë të gjithë këta njerëz dhe subjekte të bazuara në të kaluarën e tyre (dhe, në disa raste, në vazhdim) prapësitë, dhe unë nuk e mohojnë atë. Unë nuk do të marrë përsipër atë, Unë nuk do të pambuk me ndonjë platitudes rreth të shkuara, dhe në qoftë se unë shoh ndonjë prej tyre ecin nëpër rrugë, Unë do flash atyre një vështrim të pista si ju nuk do të besoj. Jo se ju me të vërtetë mund të shihni Columbia House Music Club ecin nëpër rrugë, por ju merrni ide. Kam mësuar shumë kohë më parë se aftësia për të jetuar në mënyrë paqësore në një univers në të cilën ju keni armiq do të ju kursejnë vjet mjerimit.

Por zilia kundër njerëzve që ju jeni menduar për dashuri, ose si, ose të jenë të lidhura për? Ata nuk janë aq të shëndetshme. Gjë e madhe për të qenë i zemëruar në atë profesor kolegj është se asnjëherë unë kam për të parë atë përsëri. Në të vërtetë, Unë nuk e ndjejnë nevojën për të arritur zgjidhjen e ndjenjat e mia në ndonjë nga ato raste, dhe unë nuk e ndjejnë nevojën për të qenë falës. Pse duhet ta fale vet? Ai kurrë nuk kërkoi falje. Ferr bashkë me të! Cat im vdiq! Bad know!

Por kur ju ndjeheni si ju keni qenë të padrejtë nga dikush që ju intereson, kjo është lloj si të kënduarit “Rresht, Rresht, Rresht varkë tuaj,” në se të gjithë e di se si për të mbajtur atë duke shkuar, dhe askush nuk e di rrugën këndshëm për t'i dhënë fund atë. Dhe në qoftë se ju nuk do të përfundojnë atë, ju do të erës deri duke pasur të njëjtën marrëdhënie me të dashurin tuaj që unë kam me bankën time, dhe më besoni, ju nuk dëshironi që kjo të ndodhë.

Sigurisht, Mënyrë që ju të vënë larg zemërimin tuaj varet pjesërisht nga ajo që ju duhet të punojnë me. Nëse ju merrni me fat, ju do të keni një bisedë të sinqertë në lidhje me të. Ju do të punojnë jashtë çdo gjë që shkaktoi luftën, dhe ju do të ndiheni rehat se problemi është zgjidhur. Rrezik më i madh është ndoshta “fitues” argumenti — që ju do të bëni nga koha në kohë, në kuptimin e nxjerrjes së sheshtë-out, apologji pakualifikuar — dhe pastaj ndjerë nevojën për të shkuar mbrapa dhe “teasingly” sjellë atë pa pushim, që ju nuk duhet të bëni. Përjashtim të rastit kur ju të gëzojnë duke u këshilluar me çdo gjë që ju keni bërë ndonjëherë i gabuar, hesht dhe të harrojmë atë.

Gjërat janë natyrisht më e vështirë kur ju shpenzoj një shumë përpjekje, dhe kur është e gjatë, ju ende nuk do të ndjehen si ju keni zgjidhur ndonjë gjë. Ju keni qenë ofruar një shpjegim të dyshimtë, ose ju ende mendoni se ai ishte i gabuar dhe ai ende mendon se keni qenë i gabuar, dhe nuk ka sasinë e diskursit ka ndryshuar mendjen e askujt. Çfarë duhet të bëni?

Ndonjëherë gjëja më e mençur është që të pyesni veten këtë: Cila është gjëja më e keqe që do të ndodhë në qoftë se unë të zgjidhur për të kurrë nuk mendojnë për këtë përsëri? Femrat — sidomos gratë që kurrë nuk kanë pasur afër, miqtë platonike meshkuj — wildly nënvlerësojnë rëndësinë e “Oh, Perëndia im, do ju ndyrë heq dorë” në listën e ankesave meshkuj rreth femrave. Nëse unë do të gjej një fushë në të cilën njerëzit na kanë në disavantazh, do të ishte që të mos menduar dhe duke folur jetën nga çdo gjë që ndodh derisa të gjithë të përfshirë është një lëvore e tharë-out. Unë një herë mori në një shkëmbim mjaft të nxehtë email me një mik mashkull i cili ka punuar në zyrën time, dhe ajo vazhdoi të gjitha mëngjes, dhe pastaj në rreth 11:00, ai më dërgoi një të tillë që tha, “Ne duhet të jenë miq përsëri nga 11:30, sepse mbaj mend, kjo është kur ne duhet të largohet për drekë.” Dhe ne ishim. Gjë! Fight mbi. Për shkak se ajo nuk ka të vërtetë rëndësi, dhe kur kjo nuk ka rëndësi, ju vetëm mund ta deklarojë atë mbi. Dhe kjo është. Ju edhe mund të bërtas “Gjë!” në qoftë se ju doni, por sigurohuni djalë e di atë që ju jeni duke folur për, ose ju do të merrni duket qesharake.


Mbrapsht në krye ↑

© Copyright 2019 Data My Pet. Made me nga 8përshpejtojnë Studio