Si Dashuria mund të mbani ju nga probleme?

Rifreskimi i fundit: Aug. 10 2020 | 2 min lexuar

Përvoja e rënies në dashuri është diçka që të gjithë duhet të kenë të paktën një herë në jetën e tij / saj. Gjë e mirë është se ka shumë pak njerëz që nuk janë të privilegjuar sa të keni këtë përvojë e mrekullueshme.

Ndërsa udhëtimi për të qenë në dashuri është emocionalisht ushqyes, ka shumë faktorë të tjerë që e bëjnë të pasur një jetë të dashurisë jashtëzakonisht i rëndësishëm. Dashuria me të vërtetë mund të ju mbajë jashtë telashe; lexoni në për të dini se si.

Ju do të moshës ngadalë

Çfarë mund të jetë një problem më i madh se në kërkim të vjetra? Dashuria mund t'ju ndalojë nga rënie pre në plakjen e parakohshme. A e dini për oxytocin (romantiket referohen asaj si hormon dashurie)? Love bërë rezultate në rritje në nivelin e oksitocinës ne trupin e njeriut. Oxytocin shkakton prodhimin e DHEA, një hormon i njohur për përfitimet e saj anti-plakje.

A nuk e keni parë se si lëkura juaj glows pas seksit? A nuk e vëreni se si ju ndiheni energjik në mëngjes pas? Të gjitha këto janë për shkak të përfitimeve anti-plakje e DHEA.

Dashuria mëson që të jetë i sigurt

Zero apo besim i ulët mund të çojë vetëm në një gjë, një jetë e trazuar. Kjo mund të ju ndalojë nga marrja punën e duhur; ajo mund të ju ndalojë nga duke e bërë veten të dëgjuar në kohë e nevojë, dhe përfundimisht të detyrojë që të mbetet një njësi më të vogël se ajo që ju e meritoni që të jetë.

Një nga efektet më të mira anësore të dashurisë është një nxitje në besim. Kur ju ndani një marrëdhënie romantike me dikë shpesh se personi bën të ndjeheni si një supermen / superwoman. Po, partneri juaj mund të ju kritikojnë për çështje të caktuara, por në përgjithësi ju gjithmonë të mbetet më e mirë për të atij / asaj. Kjo automatikisht do të vendos vetë-besim në ju dhe të ju bëjë një person më të sigurt; dhe kur ju jeni gjysmë të sigurt për problemet tuaja janë zgjidhur.

Dashuria mund të ju mbajë larg nga droga

Nuk mund të ketë një masë e mirë parandaluese ose ilaç për abuzim të drogës se sa dashuria. Njerëzit në Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuar thellësisht nga norma në rritje të abuzimin e substancave; Dashuria mund të jetë zgjidhja më e mirë për këtë problem.

Zakonet si abuzimin e substancave dhe të pirët me tepri janë zakonisht të derivateve të tjerë të depresionit. Një martesë e lumtur e mbushur me dashuri mund të mbani depresioni në gji dhe në këtë mënyrë mund të zvogëlojë shanset e dikujt e duke rënë pre e drogës dhe alkoolit në mënyrë të konsiderueshme.

Dashuria parandalon sëmundje ngjitëse seksuale

Kur ju e doni dikë, ju jo vetëm të presin që ai / ajo të jetë besnik për ju, por gjithashtu kanë tendencë për të mos bërë asgjë gërvisht pas shpinës atij personi. Për ta thënë më troç, njerëzit në dashuri nuk i strukur larg nga vënë përpjekje shtesë për të qëndruar besnik dhe kjo është kryesisht për shkak se ata nuk duan të lëndojnë personin që ata duan. Por, sa të vijë që mund të lidhet me parandalimin STD?

Ka një lidhje shumë e fortë.

Njerëzit në dashuri për shkak të Koha e caktuar të tyre me besnikëri zakonisht nuk e dashuroj pasur partnerë të shumta seksuale dhe kjo nga ana e zvogëlon shanset e tyre për SST-ve në zhvillim. Po, ajo është aq e thjeshtë sa që.

Këto ishin disa nga problemet e dashurisë mund të ju mbrojnë nga. Nëse doni të dini se çfarë mund të bëjë më shumë dashuri, vetëm të bien në dashuri.


Mbrapsht në krye ↑
  • Interesant


© Copyright 2020 Data My Pet. Made me nga 8përshpejtojnë Studio