Si Seksi mund të ju ndihmojë të jetojnë një jetë më të mirë

Rifreskimi i fundit: korrik. 03 2020 | 2 min lexuar

Ne të gjithë e dimë se sa seksi i mirë mund të ndjeni por nuk e dini se seksi është në të vërtetë e shëndetshme për ju?

Seksi ndihmon të mbani sistemin tuaj imunitar të punës siç duhet. Njerëzit që bëjnë seks të shpeshtë në të vërtetë kanë nivele të larta të antitrupave që mbrojnë trupin tuaj kundër mikrobeve, Viruset, dhe ndërhyrës të tjera. Sigurisht, ajo është gjithashtu ju rekomandojmë që të qëndroni aktiv, hani shëndetshëm, dhe për të marrë fle sa duhet për të siguruar që sistemi juaj imunitar qëndron i lumtur.

Sex rrit epsh. Duke pasur marrëdhënie seksuale jo vetëm që do të bëjë atë më të mirë, por ajo do të përmirësojë libido tuaj. Për gratë, duke pasur seks rrit vajosje vaginale, rrjedhjen e gjakut, dhe elasticitet, të gjithë seksi duke e bërë të ndjehen më mirë duke krijuar një mall më të dendur.

Seksi ul presionin e gjakut. Nuk është hulumtim që sugjeron se ka një lidhje midis seksit dhe të presionit të ulët të gjakut. Seks gjithashtu ul rrezikun e sulmit të zemrës. Përveç të qenit një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur normën tuaj të zemrës lart, sex gjithashtu ndihmon të mbajë nivelet e estrogjenit dhe testosteronit në ekuilibër.

Seks akuza si ushtrim. Ndërsa kjo nuk do të zëvendësojë stërvitje tuaj tipike kardio, ajo definitivisht ndihmon. Në mënyrë tipike, sex djeg rreth pesë kalori për minutë përveç bumping deri rrahjet e zemrës dhe duke përdorur muskujt e ndryshme.

Seksi mund të minimizoj dhimbje. Nëse ju jeni duke u ndeshur me një migrenë ose dhimbje dhe dhimbje, në vend të grabbing aspirinë, provoni një orgazmë. Gjatë një orgazmë, një hormon është lëshuar që i ndihmon të rritur tolerancën tuaj dhimbje. Edhe stimulim pa një orgazmë mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve.

Seksi mund të ulë shanset e njerëzve në kancerin e prostatës. Një studim i kohëve të fundit bërë nga Gazetën e Shoqatës Mjekësore Amerikane thuhet se njerëzit që hidhet shpesh (të paktën 21 herë në muaj) janë më pak të ngjarë të merrni kancerin e prostatës.

Sex përmirëson gjumin. Njerëzit kanë tendencë për të bjerë në gjumë shpejt pas seksit, veçanërisht është se ka një orgazmë të përfshirë. Pas një orgazmë, një Hormoni hormon është lëshuar cila është e favorshme për ndjenjat e sleepiness dhe relaksim.

Së fundi, seksi ndihmon për të lehtësuar stresin. Duke qenë afër, fizikisht dhe emocionalisht, te partneri juaj mund të qetësojë, ankth, dhe ankthi më i ulët. Hugging prekur dhe mund të lëshojë një natyrore “hormon ndjehen-mirë” ndërsa zgjimit seksual amps up kënaqësi dhe shpërblim tuaj të sistemit nga lëshimi i një kimike të trurit. Seksi dhe intimiteti fizik dhe emocional mund të rritë gjithashtu vetë-respekt dhe lumturi.

Siç mund ta shikoni, seksi jo vetëm që do të çojë në një jetë të lumtur, por një të shëndetshme too.


Mbrapsht në krye ↑

© Copyright 2020 Data My Pet. Made me nga 8përshpejtojnë Studio