Si për të mbajtur një marrëdhënie të përmbushjes

Rifreskimi i fundit: tetor. 16 2020 | 3 min lexuar

Shumë çifte të dinë atë tashmë: një marrëdhënie të kënaqshme kërkon shumë kohë dhe investime të energjisë. Ndërsa disa mësuar atë rrugën e vështirë, të tjerët e kuptuan që në fillim se nuk mund të ketë një marrëdhënie të kënaqshme pa qenë në paqe me veten në radhë të parë. Nëse jeni duke kërkuar në marrëdhënien tuaj dhe ju mendoni që ju nuk jeni të përkryer të lumtur me mënyrën se si ajo është tani, ju duhet të dini se një pikënisje e mirë në përmirësimin e ajo është vetë. Rritja e vetë dhe zhvillimit personal janë çelësat jo vetëm për lumturinë tuaj, por edhe në një jetë të këndshme dhe përmbushjen si një çift. Ju nuk mund të transformojë veten ose marrëdhënien tuaj në një ndarje të dytë, por këtu janë disa pika të marrin në konsideratë:

1. Lumturia vjen nga brenda

Kjo u tha, ju duhet të dini se qëllimi i vetëm partnerit tuaj në jetë nuk është që të bëjë që ju të lumtur, ndërsa ju të ulem dhe të bëjë asgjë në lidhje me të. Paramendoni lumturi për të thjesht të trokasin në derën tuaj është mjaft qesharake. Një marrëdhënie të kënaqshme të bëjë me dy njerëz që respektojnë dhe të kujdesen për njëri-tjetrin. Secili partner merr diçka nga marrëdhënia, por gjithashtu sjell diçka në të,. Ndërsa dashuria mund të jetë i verbër dhe të pakushtëzuar, kjo nuk duhet të jetë altruist. Prandaj, nuk presin tjetër për të bërë të lumtur. Investo në veten tuaj; mësojnë se si të jenë të lumtur për të kontribuar drejt lumturisë çiftit tuaj.

2. Hiq rreze nga syri yt

Një thënie e vjetër na mëson për të parë trarin nga syri vet tonë, në qoftë se ne duam të jetë në gjendje të shohin qartë dhe vetëm më pas të nxjerrë lëmishten nga syri i dikujt tjetër. Çfarë do të thotë kjo? Shikoni për herë të parë në veten në pasqyrë, zbuloni dhe të përpiqen për të punuar në të metat e tua para se të vënë në dukje misshapes partnerit tuaj. Pa rënë në ekstremin tjetër dhe duke shkuar për dënimin e vetë, prerë partneri juaj disa xhoko, ndaluar shikimin e saj çdo lëvizje të tij / të vetme përmes një xham zmadhues, dhe të përpiqet për të kuptuar veprimet e tyre në vend të gjykuar ato. Herën tjetër ju keni edhe konflikt të vogël çift, në vend të duke u përpjekur për të vënë fajin mbi dikë tjetër, pyesni veten se çfarë keni bërë gabim. Mundohuni të gjeni mënyrat e shmangies së konfliktit, dhe, kur një mosmarrëveshje e tillë lind, të mendojnë për një zgjidhje për të zgjidhur atë në mënyrë paqësore.

3. Mbani qetësi tuaj

Kështu që shumë marrëdhënie të marrë një kthesë të gabuar vetëm sepse të dy partnerët të miratojë qëndrimin e një njeriu të fuqishëm. Një marrëdhënie të kënaqshme nuk është një fushë beteje. Ju nuk keni nevojë për të sulmuar partnerin tuaj apo për të numëruar fitoret tuaja si një rezultat më të lartë nuk do të ju ndihmojë të ndiheni më të lumtur. Në vend të kësaj, përpiqen për të mbajtur të qetë tuaj dhe të jetë i durueshëm me partnerin tuaj. Mendoni se partneri juaj nuk është armiku juaj, dhe sa herë që ju dëshironi për të ngritur zërin tuaj, të marrë frymë thellë dhe të përmbahen veten. Prisni deri sa ju jeni në gjendje për të folur atë nëpërmjet heshtje, dhe ju së shpejti do të shihni rezultatet.

4. Vë themelet shëndetshme për marrëdhënien tuaj

Ashtu si një shtëpi të ngurta është e ndërtuar mbi themele të forta, një marrëdhënie të kënaqshme është e ndërtuar mbi ato të shëndetshme. Kjo do të thotë që ju duhet të jetë i sinqertë me partnerin tuaj dhe, më e rëndësishmja, për veten tuaj nga fillimi. Pse ju do të shkojnë në të madh për të fshehur të metat tuaja, nëse jeni duke planifikuar një të ardhme së bashku? Tjetër përfundimisht do të vini re pikat tuaja të dobëta. A keni menduar ndonjëherë se partneri juaj mund të vërtetë e duan atë anë prej jush që ju konsiderojnë të meta?

5. A nuk heqë dorë nga ëndrrat tuaja

Kush ju tha se për të pasur një marrëdhënie të kënaqshme dhe të jetë i lumtur që ju duhet të heqin dorë ëndrrat tuaja? Nëse ju mendoni se kjo është dëshirë e partnerit tuaj, ka dy opsione: ose ju mori atë gabim / saj, apo nuk është e ONE. As egoizmi, as altruizmi përbëjnë qëndrim të drejtë për një marrëdhënie harmonike. Përkundrazi, një partneritet i shëndetshëm dashuri do të thotë se dy mbështetje dhe për të inkurajuar njëri-tjetrin për të ndjekur ëndrrat e tyre. Në qoftë se ju vendosni që vetë dëshirat dhe qëllimet tuaja nuk janë të rëndësishme, ju së shpejti do të ndjehen të frustruar dhe i paplotësuar. A është ky ku ju doni marrëdhënia juaj të jetë drejtohet për?


Mbrapsht në krye ↑
  • Interesant


© Copyright 2020 Data My Pet. Made me nga 8përshpejtojnë Studio