Sa e rëndësishme është Seks?

Rifreskimi i fundit: shtator. 27 2020 | 2 min lexuar

Mary dhe Ryan *(Emrat janë ndryshuar) ishin një çift që shumica e miqtë e tyre të lakmueshëm. Ata ishin të dy të diplomuar kolegj me punë të mëdha. Asnjë fëmijë ende. Por një condo e shkëlqyer nga uji në një zonë të madhe metropolitane. Ata ishin financiarisht të rehatshme dhe në dashuri. Gjithkush mendonte se ata ishin sa më afër që ju mund të vijnë për të “çift ​​i përkryer”.

Çfarë miqtë e çiftit nuk dinin ishte se kishte një sekret që Maria dhe Ryan kishte shkaktuar disa ankth në marrëdhëniet e tyre të 4 vjet. Ata nuk kanë pasur marrëdhënie seksuale.

Historia Ryan…”Unë jam absolutisht në dashuri me Marinë. Por arsyeja e vetme pse unë nuk kam martuar ende atë është sepse unë nuk do të ndjehen të pasionuar apo epshore për të që seksualisht. Unë jam tërhequr tek ajo, por unë mund të marrë ose të largohen duke bërë seks me të. Unë thjesht nuk mendoj se e saj se i madh i një marrëveshje pse. Unë”ndoshta do të propozojë së shpejti.”

Historia Marisë…”Ne kemi seks për 4 herë në vit. Unë kurrë nuk do të tregoni askujt se. Unë e di jo normal i saj. Unë do të thotë Ryan është e madhe në shumë mënyra të tjera – Unë nuk mendoj se kjo do të ndikojë të na jashtëzakonshme. Por nganjëherë unë do të pyes veten – Është ajo mua? Apo është ai?”

Besoni atë apo jo – ka shumë çifte vetëm si Ryan dhe Marisë që nuk janë të pasur marrëdhënie seksuale në mënyrë të rregullt apo për kënaqësinë e të dyja palëve. Dhe shumica e tyre nuk e justifikon duke bërë asgjë për këtë, sepse ata nuk mendojnë se seksi duhet të përcaktojë marrëdhëniet e tyre. Shumica e njerëzve nuk janë të përgatitur për t'i dhënë fund një marrëdhënie e bazuar në kiminë e keqe ose komunikimit të keq. A do ju?

Nëse kjo histori tingëllon si jetën tuaj — ka disa gjëra që ju duhet të marrin në konsideratë…

1. A mund të jetojmë pjesën tjetër të jetës tuaj pa intimitetit rregullt seksual?

2. Sa i rëndësishëm është seksi për ju? Sa e rëndësishme ka qenë ai gjithmonë?

3. A mendoni se seksi është një pjesë e rëndësishme e një marrëdhënieje martesore apo afatgjatë?

4. A keni bërë të sigurt se nuk ka asgjë fizikisht ose hormonally gabuar me secilin prej jush?

5. Kanë as prej jush përjetuar ndonjë lloj të traumave seksuale?

6. A keni konsideruar duke folur me një terapist seksi apo të tjera profesionale në lidhje me jetën tuaj seksuale?

Sipas mendimit tim, seksi është një komponent shumë i rëndësishëm i një të gjatë- marrëdhënie afat. Pa atë – ekziston një zbrazëti që njerëzit do të mbush me marrëdhënie të tjera, ushqim, kumar, alkool ose aktet e tjera seksuale (porn internet ose dating sites), etj.

Më shumë – seksi është një shumë e fun dhe tërësisht të kënaqshme! A nuk e lë jashtë për atë që mund të jetë një pjesë me të vërtetë e dobishme e marrëdhënies tuaj. Nëse ju nuk mund të komunikojnë në lidhje me jetën tuaj seksuale me partnerin tuaj – atëherë ju keni një periudhë avari komunikimi i përgjithshëm. Kjo përfundimisht do të depërtoj në fusha të tjera të jetës tuaj. Merrni ndihmë që ju nevojitet tani ose në qoftë se ju nuk jeni të investuar shumë të rëndë ende – ju mund të dëshironi për të shpëtuar, ndërsa ju mund të.

Përfundim…Ryan dhe Mary përfundimisht nuk martohen dhe të pasur seks minimale në muajin e mjaltit. Që nuk përshtaten idenë e Maries e një fantazi muajin e mjaltit, kështu ajo panik dhe i dha një ultimatum Ryan. Terapia ose anulim. Ata e bënë të japin terapi një provoni por Ryan gjeti se nuk kishte shumë për të punuar në. Ai thjesht nuk ishte e pasionuar të mjaftueshme për seks apo seks me Marien. Ai nuk ishte i sigurt. Për fat të keq Ryan dhe Mary ndarë dhe tani janë duke diskutuar mundësinë e divorcit.


Mbrapsht në krye ↑
  • Interesant


© Copyright 2020 Data My Pet. Made me nga 8përshpejtojnë Studio