Farm Listë e plotë çmendinë Për Ardhshme Dog Pronarët

Rifreskimi i fundit: nëntor. 22 2020 | 7 min lexuar

* Get qen që ju dëshironi.

Abuzimi i kafshëve në përgjithësi, dhe qentë në veçanti, ka shumë të udhëhequra e pronarëve ndaj bindjen se opsioni i vetëm moral është për të shpëtuar një qen nga një kile, ku ai përballet me eutanazinë. Ajo mund të jetë një përvojë e mrekullueshme për të shpëtuar një qen (Collie im shpëtoi kufitar Orson është i shtrirë nën tryezën time), por, si të pronësisë qen vetvete, kjo nuk është për të gjithë. Ajo gjithashtu mund të jetë një përvojë e mrekullueshme për të gjetur një qen të madh nga një Breeder të mirë. Unë kam dy nga ata, po ashtu: një kopeve dele dhe shkon fermë tim, dhe më të rinj, Clem, suffuses shtëpinë time dhe jetën me shoqëri të ëmbël. Unë buzëqeshje pothuajse çdo herë që unë të shikoni në e saj. Askush nuk mund të diktojë se çfarë lloj qen ju duhet të merrni, sigurisht jo unë. Ju keni marrë për të kujdeset për atë, kështu që të gjeni atë që ju jeni të ngjarë të duan.

Por të bëjë detyrat e shtëpisë tuaj. Edhe me maturi, kjo mbetet diçka e një crapshoot. Dogs blerë në dyqane manar vijnë ngjarë nga mullinj kone operacionet e mbarështimit të lartë të vëllimit ku inbreeding krijon dhe përjetëson probleme shëndetësore dhe temperamentin. Sipas studimeve të cituara nga redaktori i James Serpell dhe kolegut të tij J. Një. Jagoe në The Dog Familje, Qentë e marra nga dyqane manar janë shumë më shumë gjasa për të shfaqin frikën sociale dhe agresionin dominimi të tipit se qentë nga mbarështuesve ose strehimore. Shumë shpëtim dhe strehim qentë kanë probleme të sjelljes, pa fajin e tyre. Ata kanë qenë të abuzuar, traumatizuar, ose në mënyrë të përsëritur ri-homed, në pikë që, sipas Universitetin e Pensilvanisë Shkollën e Mjekësisë Veterinare, ata janë shumë më shumë gjasa të kenë probleme si përtypet sëmurë, agresion, që leh, overeating, dhe çfarë njerëzit i thirrjes “ankthi ndarje,” se purebreds nga mbarështuesve të cilësisë.

Grupet përgjegjës shpëtimit dhe punëtorët e strehimoreve jo vetëm e pranojnë këtë, por sigurohuni që adoptuesit e kuptojnë atë, kështu që qentë nuk do të kërcej prapa ose, më keq, vuajnë keqtrajtim ose të plagosë të tjerët. Por unë e kam hasur disa punëtorët e shpëtimit plot me pasion dhe përkushtim për të qenve në nevojë të cilët janë shumë të etur për të ecur qentë e dhunshme ose e trazuar në shtëpitë kryesore. Dhe madje edhe qentë nga mbarështuesve të ndërgjegjshëm janë formuar nga nënat dhe vëllezërit e motrat e tyre, kështu që disa janë dëmtuar, frikësues, dhe cowering, ndërsa të tjerët të mësojnë të ndjehen të sigurt dhe të besuar. Mjaft e mbarështuesve të paskrupullt ose pangopur masë të prodhuar qentë për arsye kozmetike ose komerciale, pa lidhje me shëndetin apo temperamentin historisë. Që universi qen është pothuajse tërësisht unmonitored dhe të parregulluara nga të tronditur, qeveritë underfunded lokale, njerëz që duan qentë janë me të vërtetë të tyre. Kjo është arsyeja pse kjo është një ide e mirë që të pyesni mbarështuesve dhe grupet e shpëtimit për referenca, kështu që ju mund të shihni se si qentë e tyre të tjerë kanë punuar jashtë.

Është dicey për të bërë përzgjedhje qen një akt moral apo politik. E di se në qoftë se ju zgjidhni një qen shpëtimit, ai ose ajo mund të ketë nevojë të veçantë durim dhe aftësi. Shumica qentë mund të jenë të trajnuar ose ri-trajnuar, madje edhe në moshat më të vjetra, por në qoftë se ju nuk jeni të gatshëm apo të aftë për të bërë angazhimin konsistent të kohës dhe punës, një lloj i ndryshëm i qenit mund të ju përshtatet më mirë. Getting një qen racave të pastërta kur ka kaq shumë qentë në nevojë në strehimore është ende, në mendjen time, një alternativë e përkryer e vlefshme, dhe nganjëherë një më të mirë.

* Impulsiviteti është armiku juaj më i keq kur vjen puna për të sjellë një qen në shtëpinë tuaj.

Merrni kohën tuaj. Mos e vendosni në një qen sepse ju pa një të tillë ju ka pëlqyer në një shfaqje televizive apo ecin nëpër rrugë. Ose të papritur fëmijët tuaj, ose prindërit tuaj bosh fole, ose sepse keni dëgjuar një race është i zgjuar. Collies kufitare janë zgjuar, por ata bëjnë gjëra të papërshkrueshme të trashë, si duke u përpjekur për të tufë kamionë mbeturina. Një qen i zgjuar nuk është domosdoshmërisht një kafshë e madhe, dosido. Unë nuk ishte as i kënaqur as filozofik kur Orson artistikisht se si për të hapur frigoriferin dhe për të hequr një pulë të tërë.

* Ulur pritjet tuaja.

Të pups frolicking në lawns në reklama qen-ushqimore janë të bukur, por shanset janë që ju do të marrë një qen të vërtetë. Puppies Real ketë aksidente gjatë trajnimit housebreaking, qilima gabim për lawns, përtyp gjëra ju thesar. Qentë Real rrokulliset në shu dre dhe pastaj hop mbi shtrat. Ata kanë nevojë për të shtëna dhe medikamente; ata marrin të sëmurë.

Qentë e vërtetë kurrë nuk mund të merrni shumë e një shans për të lidhur së bashku me ju nëpër park. Për shkak se kaq shumë qentë janë të trajnuar aq keq, ata e bëjnë të dashuruar qen jo gjithnjë i shqetësuar. Cops gjithë vendin shkruaj bileta për njerëzit që ecin qentë e lëshoi. Pronarët qen merrni paditur për kafshët e tyre’ kafshon, edhe për sjelljen menacing. Kompanitë e sigurimeve gjithnjë kontrolloni për të parë se cila racë e qenit ju keni, dhe anuloj politika nëse ata nuk e miratojnë. Disa grupe të kafshëve e të drejtave të besoj qentë duhet t'i jepet status më të madhe ligjore, pothuajse i barabartë me njerëzit '. Disa nuk e besojnë njerëzit duhet të lejohen të “vet” një qen në të gjitha. Por Teoria racional i Trajnimit Dog thekson përgjegjësitë e pronësisë.

* Dhe këto përgjegjësi mund të duket i palodhur.

Dogs nevojë për të dalë edhe kur është e derdhje dhe ngrirjes. Ata kanë nevojë për vëmendje, dashuri, stimulim, dhe ushtrim, madje edhe kur ju jeni të lodhur, i zënë, ose jo në humor. Nevojat e tyre nuk do të ulet kur të doni një fundjavë jashtë ose në qoftë se ju qëndroni me vonesë në zyrë.

Dashuruar informuar qen presin këto probleme dhe për të lundruar ato me humor dhe durim. Nga ana e, ata marrin shumë dashuri, argëtim, dhe shoqëri. Nuk janë konfliktet dhe shpërblime në çdo marrëdhënie, njerëzor apo i qenit. Unë besoj në marrjen e një pamje të gjatë, kur është fjala për qentë. Ju duhet të shihni përtej momentin, sidomos kur ju jeni në dysheme në tre A.M. dabbing në qilim me mrekulli e natyrës së, duke u përpjekur për të hequr erë. Pikëpamja e gjatë vetëm vjen me kuptimin e natyrës së këtyre kafshëve, dhe duke pranuar se edhe me përpjekje të madhe që ata nuk do të gjithmonë rrjetë me tonat.

* Beware abuzim justifikim.

Vetëm një dekadë më parë, Qentë ishin ende “i adoptuar,” jo “shpëtuar,” një nocion edhe i ngarkuar më shumë emocionalisht. Më shumë pronarët qen se unë mund të llogarisë tani futur ose përshkruajnë qentë e tyre me frazën: “Ajo ishte abuzuar ndoshta.”Kur unë pyes se si ata e dinë, dëshmi është shpesh rrethanore, në të mirë.

Të jetë i kujdesshëm në qoftë se dëshira për të shpëtuar një qen nga abuzimi është arsyeja kryesore që ju doni një të tillë. Ka shumë mënyra për të shprehur njerëzimit dhe ndjeshmëri, për njerëzit ose kafshët, por kjo kafshë të veçantë është duke lëvizur në shtëpinë tuaj. Nëse ju lexoj keq qëllimet tuaja ose të bëjë supozime të gabuara, dy prej jush do të përballet me pasojat për vite.

Steven R. Lindsay, në farës Manual tij dy-vëllimit të Sjelljes dhe Trajnimit Dog Aplikuar, eksploron supozimet e bëra për abuzim në blerjen e qenve. Frika e kontaktit të njeriut dhe sjellje të tjera shmangien nganjëherë mund të gjurmohen në keqtrajtimin e mëparshme, Lindsay pranon. Por punëtorët e strehimoreve janë të shpejtë për të thirrur atë shpjegim kur ata flasin me adoptuesit e ardhshëm, pa e ditur nëse është e vërtetë. “Pa dyshim, Abuzimi fizik dhe emocional ndodh dhe mund të jetë një shkak i rëndësishëm i frikës,” Lindsay shkruan. “Megjithatë, kjo ndoshta ndodh shumë më rrallë se një mund të presim nga frekuenca e raporteve të tilla.”

Që nga qentë nuk mund të na korrigjuar, ose ankohen për prindërit e tyre, është e thjeshtë për të supozojmë se ata janë viktima të mizorisë njerëzore, një ide që gjithashtu shpesh i përshtatet nevojave tona emocionale dhe histori. Por gjenetika, inbreeding, dhe kushtet në një pjellë, në mesin e faktorëve të tjerë, mund gjithashtu thellësisht të formësojnë një qen. Shumica e kohës, ne kurrë nuk do të vërtetë e di një realitet që mund të provojë më pak të kënaqshme se një fantazi të shpëtimit. A do të duan këtë qen sa më shumë në qoftë se ju e dinte se ajo ishte e frikësuar, sepse ajo nuk ishte aq i socializuar si një qenush?

* Të jetë skeptik për veten dhe presin skepticizmin në njerëzit që ju jeni duke marrë një qen nga.

Mbarështuesve të mira dhe shpëtim dhe strehim ndërgjegjshëm punëtorët do të jemi të kujdesshëm e dëshirës tuaj për një qen, madje deri në pikën e obnoxiousness. Ata do të pyes për orarin tuaj, oborr, gardh, Fëmijët, qen-owning përvojë dhe ata duhet. Në të vërtetë, në qoftë se ata nuk e bëjnë, marrë atë si një shenjë paralajmëruese se ju mund të kërkojnë një qen në vendin e gabuar. Kështu që shumë njerëz e dinë kaq pak për qentë kur ata marrin një të tillë apo kanë shpresa të tilla joreale që miliona qentë janë keqtrajtuar, kthyer, ose të braktisur çdo vit. Njerëzit që shpërndajnë ato kanë parë shumë, nganjëherë edhe shumë. Ju nuk duan një qen nga dikush të etur për të dhënë apo të shitur ju një të tillë pa pyetur disa pyetje të vështira.

* E di veten.

Njerëzit kanë tendencë për të fajësuar qentë kur lindin probleme, por ato janë pothuajse gjithmonë faji ynë. Ose kemi bërë një zgjedhje memec (duke sjellë një huskie në një condo në Boca Raton), ose ne të vërtetë nuk kanë kohë dhe personalitet për trajnimin një qen, ose ne u strehuan në fantazitë. Më shumë gjasa, ju jeni duke marrë një qen, sepse ju duhet ose të dëshironi diçka për dashuri, ose një tjetër gjë për të dashur, ose për shkak se ju dëshironi për të zëvendësuar gjërat që ju duan që janë të shkuar. Nuk ka asgjë të keqe apo shqetësuese në lidhje me atë, por ajo ka një qen nuk ka shërbim për të shtypur ose të mohojë atë duke insistuar, “Kam marrë një qen për fëmijët” ose “Unë kam vetëm atë për të mbajtur vjedhësve larg.”

Dhe bën që dëshira për dashuri peshoj më shumë karakteristika të tjera? A jeni të durueshëm? A keni një tolerancë të lartë për zhurmën, çrregullim, dhe paturpësia? A ju rugs çmim të pastër dhe mobilje? Ose duke fjetur vonë të dielave? A ju zemëroheni lehtë? Getting një qen është një i madh, i shtrenjtë, Vendimi jeta-ndryshuar që ju ndikon për vite.

* Qentë nuk janë njerëzore, mbaj mend. Ata nuk mendojnë me fjalë të njeriut apo terma të.

Ata nuk mund të tregojnë histori, ndjek tregimet, lexojnë mendjen tonë (edhe pse ata e bëjnë kuptim disponimi tonë). Ata nuk janë të “fëmijët me lesh,” ose fëmijë në të gjitha. Ne mund të duam ata me vdekje, por kjo nuk do të thotë se ata janë të ngjashëm me ne. Në të vërtetë, shumica e pronarëve qen duan ata, sepse ata nuk po na pëlqen. Të mohosh atyre dogness e tyre është një dëmtim të të dy llojeve. Për të harrojmë se ata janë kafshë, nxitur kryesisht nga dëshirat instinktive për njëri-tjetrin dhe për ushqim, seks, dhe vëmendje, është për të ndryshuar realitetin e natyrës së tyre, dhe të rrezikojnë ato.

* Qentë nuk janë terapistët, ose.

Marrëdhënia juaj me qen ka të ngjarë të preken dhe të formuar nga vetë historinë tuaj familjare dhe të kaluarën emocionale, por aftësia qeni për të shëruar traumat e vjetra apo të mbushur voids është e kufizuar. Njerëzit do të ju them se qentë e tyre të kuptojnë mendimet e tyre më të thella dhe di sekretet e tyre më të thella, por nuk e hale bagazhin tuaj emocionale për një kafshë. Nëse keni nevojë për ndihmë me problemet e, të mëdha apo të vogla, marrë atë. Nëse qeni juaj ju kupton më mirë sesa burrin apo gruan tuaj, japë qeni një kockë, pastaj shkoni shihni një këshilltar martese, ose të paktën të ketë disa diskutime me bashkëshortin tuaj. Mos pyet qen tuaj për të bërë të lumtur apo të trajtuar depresionin tuaj. Mendimet qen tuaj të ngjarë të përqendrohem në kur ju jeni do të merrni off prapanicë tuaj dhe ushqeheni.

* Qentë janë gjithnjë duke u parë si shpirtrat e zgjuar dhe shpirtrat parashikues.

Teoria racional nuk e blej atë. Thjeshtë marrëdhënia juaj me një qen, më mirë, sepse qentë janë të thjeshta. Ata e duan rregulla, rutinë dhe qartësi, udhëheqje, Erë intrigues, qentë e tjera, dhe, sigurisht, ushqim dhe njerëzit të cilët ofrojnë atë. Një nga gurët e themelit të Teorisë racional: Qeni juaj është i çmendur për ty, por ai gjithashtu mund të mësojnë për dashuri pothuajse kushdo tjetër që mbajnë një hamburger.

* Një nocion themeli i qasjes sime në jetojnë me qentë është se ne duhet të jemi realistë, elastik, dhe krijues, më e vështirë për njerëzit, por më e lehtë për qentë.

Presin një shumë të veten në drejtim të durimit, vendosmëri, dhe konsistencë. Siç jeni, qen do të ndjekin shembullin. Mundohuni të mos mendojë në terma të “mirë” dhe “keq” Qentë. Këto janë nocione të njeriut që nuk zbatohen për kafshët. Ka, vend, Qentë që e kuptojnë se si të jetojnë në botë dhe qentë që nuk bëjnë. Herë pas here, Qentë janë në thelb të dhunshme, dëmtuar gjenetikisht, ose keqtrajtuar përtej riparimit. Për fat të mirë, ata janë të rralla.


Mbrapsht në krye ↑

© Copyright 2020 Data My Pet. Made me nga 8përshpejtojnë Studio